Nútiť dieťa jesť?

Dieťa sa hrá s jedlom

Dieťa sa prirodzene rodí s náramnou chuťou do jedenia a pud ho núti prijímať  potravu doslova bez prestania. Niektoré deti však postupne treba čoraz viac do jedenia nútiť. Či to je ale správna reakcia na to, keď dieťatko jesť nechce, je minimálne otázne.

Pokiaľ ide o dlhodobé správanie a dieťatko naozaj odmieta jesť čokoľvek mu ponúknete, je treba sa podrobne zamyslieť nad tým, kde nastal zvrat. A stáť s lyžicou nad dieťaťom väčšinou tento problém naozaj nevyrieši. Práve naopak. Deti zaujmú tvrdošijný postoj a vaše zúfalstvo sa môže ešte prehĺbiť. Je síce veľmi frustrujúce, ak vidíte, že dieťatko nechce prijať žiadny z vašich pokusov o ponúknutie jedla, no venovať všetku svoju energiu len myšlienkam na to, ako budete zase na druhý deň riešiť stravu vášho potomka vás skôr či neskôr úplne vyčerpá.

Skúste si najskôr položiť tieto otázky:

  1. Odmieta dieťatko len niektoré jedlá, alebo bojkotuje všetko čo mu položíte na tanier?
  2. Preberá sa v jedle?
  3. Nesnaží sa na seba dieťatko len strhnúť pozornosť?
  4. Dávate dieťatku jesť v dostatočných časových odstupoch?
  5. Nie je vaše dieťatko zasýtené sladkosťami, ktoré pojedá počas dňa?
  6. Nepije dieťatko priveľa sladených nápojov?
  7. Nie je choré?

Existuje totiž veľa faktorov, ktoré jedenie detí ovplyvňuje. Niektoré deti sú jednoducho menší „jedáci“, iný majú apetít väčší. Nemusí to však znamenať, že vaše dieťatko stráda, či nemá dostatok potrebných živín pre svoj rast alebo vývoj. Často tiež býva nechuť do jedla len prechodným stavom a upraví sa bez toho, aby ste museli zasahovať. Existuje tiež množstvo detí, ktoré v detstve v podstate jedlo len „uzobkávali“, no v dospelosti sa z nich stanú veľkí gurmáni. A takisto sú takí, pred ktorými bolo potrebné jedlo temer schovávať a neskôr pre nich fascinácia jedlom stratí čaro.

Skúste tieto rady a uvidíte, či nájde vaše dieťatko stratenú chuť do jedla:

  1. Snažte sa zachovávať časovú pravidelnosť podávania hlavných jedál – dieťatko bude vedieť, že na raňajky dostane chlebík, či kašu, obed začína polievkou a po večeri bude nasledovať spánok.
  2. Medzi hlavnými jedlami ponúkajte ovocie, zeleninu, oriešky,… – snažte sa vyhnúť rôznym keksíkom, koláčom, zmrzlinám a pod. Je potom pochopiteľné, že všetku energiu, ktorú cez deň potrebuje načerpá z cukrov, ktoré nepriamo pojedá počas dňa. Dieťatko zasýtia a nie je sa čo čudovať, že potom bude na vašu polievku z fazuľových strukov pozerať nie veľmi túžobne.
  3. Na zahasenie smädu preferujte čistú vodu, nie presladené džúsy, či sirupové vody – určite nie je pitie džúsu niečo nepredstaviteľné, no pokiaľ vaše dieťatko nechce jesť bežnú stravu, nebude pre neho táto alternatíva v rámci pitného režimu práve ideálna.
  4. Pokiaľ dieťa nechce zjesť hlavné jedlo, nenahrádzajte ho inou alternatívou, len aby nedajbože nezostalo hladné. Môže sa stať, že zje až večeru, ale to už skutočne poriadne.
  5. Žiadne dieťa sa dobrovoľne nedá nechať zomrieť od hladu, preto verte potrebám svojho dieťatka.
  6. Nesnažte stoj čo stoj aby vaše dieťa išlo jesť vtedy, keď je práve v zápale hry – je pochopiteľné, že väčšina detí vtedy nebude servírovaním jedla príliš nadšená. Určite to neznamená, že budete čakať ďalšie dve hodiny, kým sa dieťatko dohrá, no aj to je majstrovstvo rodiča vedieť správne odhadnúť, kedy už hra presahuje únosnú mieru.
  7. Nepodplácajte deti koláčikmi, ak zjedia hlavné jedlo. Deti by mali jesť pre seba, nie pre radosť rodičov, či príbuzných.
  8. Zapojte kreativitu do servírovania jedál, tvárička vytvorená z omelety, rajčín a papriky je skvelým nápadom na raňajky. Jeme predsa aj očami.

A hlavne sa nesnažte vyrovnať susede z vedľajšieho vchodu, ktorej malá Anička jedáva ukážkovo 5x denne a spôsobne pritom používa vidličku a nožík. Vaše dieťa je originál a tak ho aj berte. Zamerať všetku pozornosť len na tanier s jedlom je únavné. A počuť celý deň len „Kedy sa už konečne naješ“, „Ešte si dnes nič nejedol“, alebo „Pokiaľ to nezješ, nepôjdeš od stolu“ môže v dieťatku vyvolať pocit, že jedlo by malo byť stavané na vrchol rebríčka hodnôt. A to môže viesť v dospelosti k oveľa závažnejším problémom, týkajúcich sa porúch prijímania potravy. Jedlo by preto malo byť zdrojom energie na spoločné zážitky, nie témou nekončiacich rozhovorov a nátlaku.

Autor: Ing. Lenka Sládková Fúsková, fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 4]
Užitočné značky:,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *