Pomóc, moje dieťa je agresívne

Z pôrodnice ste si priniesli malého, rozkošného anjelika, starali ste sa o neho ako o najväčší poklad a on sa vám zrazu zmenil na poriadneho čerta, ktorý kope, bije alebo opľúva všetkých okolo seba? Nie, nemôžete ho ísť vrátiť. Budete sa musieť s týmto jeho správaním popasovať.

Detská agresivita dokáže potrápiť nejedného starostlivého rodiča. Mnohí v zúfalstve pozerajúc na svoje dieťa s hrôzou uvažujú: „Po kom to len má?“ Dobrá správa: Po nikom. Detská agresivita nie je osobnostným rysom. Dieťatko sa iba vyvíja a to, že je momentálne popudlivé a vznetlivé nemusí ešte nič napovedať o jeho povahe. Osobnosť dieťaťa nie je stabilizovaná a agresia je s najväčšou pravdepodobnosťou len naučenou reakciou na záťaž. Takže hlavu hore, vaše dieťa vám vás v osemnástke už nebude kopať. Ako ale (ne)reagovať na jeho momentálne správanie?

Neoplácajte agresiu agresiou

Ak to dokážete, zachovajte si v náročnej situácii pokoj Holanďana. Prirodzene, nebude to vôbec jednoduché. Je pochopiteľné, že ak vaše dieťa udiera vás alebo niekoho iného, kypí vo vás žlč. Snažte sa však upokojiť a reagovať rozvážne. Ak budete oplácať agresiu agresiou, ukážete svojmu dieťaťu, že takéto správanie je bežné. Vaše dieťa potrebuje odpozorovať, že problémy sa dajú riešiť aj inak ako výbuchom zlosti. Navyše, svojou agresiou ho len viac vyprovokujete. V kritickej situácii sa snažte dieťa pokojne, ale rázne stlmiť.

Venujte dieťaťu pozornosť, keď je pokojné

Mnohé deti sa snažia agresívnym správaním zaujať a upútať pozornosť rodičov. To by nemuseli robiť, ak by sa im jej dostávalo dosť. Mnohí rodičia robia obrovskú chybu a najviac sa o dieťa zaujímajú práve vtedy, keď sa správa neprimerane. Hoci ho karhajú alebo mu dohovárajú, paradoxne tým posilňujú jeho negatívne správanie. Dieťa to totiž vníma ako pozornosť a teda odmenu. Osvojí si vzorec:  ak sa správam negatívne, mama alebo otec sa mi začne venovať.

Nehovorte o tom každému

Určite sa budete potrebovať zveriť so svojimi problémami blízkym alebo kamarátom. Nerobte to však pred dieťaťom a nerozprávajte o jeho problémoch všade, kde sa objavíte. Ak bude dieťa neustále počúvať, aké je zlé a agresívne, veľmi rýchlo sa s týmto tvrdením stotožní a bude sa podľa neho správať. Deti si vytvárajú sebaobraz na základe hodnotenia blízkych osôb, prioritne rodičov. Dávajte si preto veľký pozor, ako sa na adresu dieťaťa vyjadrujete.

Hľadajte príčiny

Priamou príčinou agresie je vnútorné napätie, ktoré dieťa takýmto spôsobom ventiluje. To môže byť dôsledkom čohokoľvek. Deti môžu reagovať agresívne v období väčších zmien, kedy je takéto správanie prirodzené. Popudlivejšie bývajú v období vzdoru, nástupu do školy, ale napríklad aj v puberte. Dieťa sa môže ťažšie vyrovnávať so sťahovaním, rozvodom rodičov alebo so stratou kamaráta. Agresia však môže plynúť aj z takých problémov ako je týranie alebo šikana v škole. V prípade, že problémy u dieťaťa pretrvávajú, návštevu odborníka neodkladajte.

Fotografia: bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]
Užitočné značky:, ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *