Ako sa postarať o dieťa s horúčkou

Zvýšená teplota alebo horúčka rozbliká červenú kontrolku u každého rodiča. Najmä prudko stúpajúca ortuť teplomera je v mnohých ohľadoch skutočne nebezpečná. Dieťatku hrozia pri zanedbaní starostlivosti závažné komplikácie ako dehydratácia alebo febrilné kŕče. Ako sa postarať o choré dieťa a ochrániť ho pred ďalšími rizikami?

Nenechajte horúčku stúpať

Teplotu, ktorá presiahne 38,5 °C, je potrebné okamžite znížiť. Hoci zvýšená teplota má pre organizmus ochrannú funkciu, v týchto hodnotách už môže byť potenciálne nebezpečná. Aby ste zachytili riziko včas, nikdy nenechávajte choré dieťa bez dozoru. Zvlášť opatrní buďte v noci. Rodič unavený celodennou starostlivosťou neraz tvrdo zaspí a dieťatko sa tiež nemusí nutne zobudiť, ak sa jeho stav náhle zhorší. Nastavte si budík a starostlivo dieťa kontrolujte aj v noci.

Kombinujte lieky a fyzikálne metódy

Najúčinnejším prostriedkom sú bezpochyby lieky na zníženie teploty. Zvoľte paracetamol prípadne v kombinácii s ibuprofenom. Samotný paracetamol môžete dieťaťu podávať každých 6 hodín, ibuprofen môže po ňom nasledovať už po štyroch. Žiaden liek však neúčinkuje okamžite a teplota môže zatiaľ ďalej stúpať. Tu prichádzajú na rad fyzikálne metódy, ktoré znížia horúčku len dočasne, ale okamžite. Ide o prosté ochladenie organizmu vodou. Do úvahy prichádzajú zábaly alebo menej stresujúca vlažná sprcha či kúpeľ. Dieťatko však nevystavujte studenej vode. Ideálna je teplota okolo 34 °C. Zábaly aplikujte výlučne na trup a dieťa ešte zabaľte do suchej osušky. Ak má dieťatko studené končatiny, znižovanie teploty fyzikálnymi metódami neprichádza do úvahy. Dieťa najskôr zahrejte.

Dôsledne dbajte na pitný režim

Ak vaše dieťatko odmieta jesť, nenúťte ho. Krátkodobé nechutenstvo je prirodzené. Na pitný režim však nezabúdajte. Nároky na príjem tekutín sa počas choroby zvyšujú a žiadnu horúčku bez dostatočného pitného režimu nezvládnete. Dieťatku nepodávajte sladké limonády a džúsy. Ideálna je čistá voda alebo nesladený čaj, ktoré telíčko najvýdatnejšie hydratujú. Dieťa nenúťte piť nárazovo a vo veľkých množstvách. Postačí pár hltov tekutiny, ale niekoľkokrát za hodinu.

V prípade, že sa u dieťatka napriek všetkým opatreniam vyskytnú svalové kŕče alebo silná dezorientácia, bezodkladne volajte rýchlu záchrannú službu. Ak máte podozrenie na dehydratáciu, ktorá sa prejavuje najmä suchými sliznicami, vezmite dieťatko na pohotovosť. V prípade, že odmieta piť a nedarí sa vám do neho dostať tekutiny, pomôže mu infúzia.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]
Užitočné značky:, , ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *