Šetrite pri dieťati, nie na dieťati

Matka s dieťatkom perie oblečenie v práčke

Rodiny s deťmi do troch rokov to po finančnej stránke nemajú ľahké. Mamičky sú síce zamestnané na 24 hodinový pracovný úväzok, ale ich príjem zodpovedá poriadne odfláknutej brigáde. Rodinný rozpočet si taký luxus ako dieťa poriadne odnesie a na niektorých položkách jednoducho treba ubrať. Ušetriť peniaze a dopriať dieťaťu všetko, čo potrebuje, si miestami vyžaduje minimálne ekonomické vzdelanie. Ak si aj vy lámete hlavu, ako čo-to z rodinného rozpočtu zachrániť a pritom sa nedotknúť kvality života svojej rodiny, nedajbože dieťaťa, možno vás inšpirujú nasledujúce rady.

Varte

Hotové jedlá sú nielen drahé, ale i menej zdravé ako doma pripravené potraviny. Ovocné detské výživy, mäsovo-zeleninové príkrmy, kašičky, pudingy i ochutené tvarohové dezerty, to všetko si môžete pripraviť doma. Úplne sa vzdajte nezdravých polotovarov. Návštevy reštaurácií obmedzte na minimum, ale z času na čas si doprajte malé spestrenie.

Nakupujte z druhej ruky

Deti rýchlo rastú a šatník im treba obmieňať so železnou pravidelnosťou. Desiatky až stovky eur vám ušetrí použité detské oblečenie. Jeho kúpa je vo vzťahu k dieťaťu oveľa lepšia voľba ako lacný, nekvalitný textil. Oveľa obľúbenejšie ako second handy sú dnes bazáre. Mamičky v nich ponúkajú množstvo kvalitného oblečenia po svojich deťoch za zlomok pôvodnej ceny. Jedným z najobľúbenejších je BabyBazar.sk, ktorý je medzi rodičmi známy nezvyčajne širokou ponukou a veľmi praktickým systémom vyhľadávania.

Dajte prednosť väčšej vstupnej investícii

Vo všeobecnosti je rozumnejšie investovať raz a viac ako opakovane. Predovšetkým pri drahších veciach sa nenechajte zlákať na nižšiu cenu, ktorá ide ruka v ruke s nízkou kvalitou. Vždy premýšľajte vopred. Kočíky pre deti sa oplatí kupovať v kvalitných trojkombináciách, ktoré vám vydržia počas celého kočíkového obdobia. Ak si nemôžete dovoliť investovať stovky eur, poobzerajte sa tiež po tovare z druhej ruky. Nikdy nie po nekvalitnom, lacnom výrobku. To isté platí napríklad aj o autosedačke. Investovať sa oplatí aj do fusaka, ktorý vďaka možnosti predĺženia porastie spolu s dieťaťom. Kapitola sama o sebe sú plienky. Nákup kompletnej výbavy látkových plienok je pomerne veľká investícia, no v porovnaní s jednorazovými plienkami sa zaručene oplatí.

Menej je viac

Dajte prednosť kvalite pred kvantitou. Týka sa to predovšetkým potravín. Dieťa nepotrebuje mať sladkosti, exotické ovocie a dobroty od výmyslu sveta. Oveľa potrebnejšie je, aby strava, ktorú mu doprajete, bola kvalitná. Zvlášť na to dbajte pri nákupe mäsových výrobkov. Radšej menej šunky najvyššej kvality. Hračky pre deti patria do rovnakej kategórie. Nepodľahnite presvedčeniu, že vaše dieťa ich potrebuje veľa. Oveľa dôležitejšie je, aby boli bezpečné a aby dieťa rozvíjali. Namiesto množstva plyšákov, autíčok a bábik, kúpte radšej krásnu drevenú stavebnicu. Ak chcete ušetriť, opäť sa oplatí zvážiť kúpu z druhej ruky. V detských bazároch bezpochyby nájdete kvalitné a zachovalé hračky za skvelé ceny.

 Vyrábajte doma

Množstvo vecí si dokážete v rodine vyrobiť sami s minimálnymi nákladmi. Počnúc hračkami, cez oblečenie, pracie a čistiace prostriedky, až po jogurty alebo mäsové výrobky. Domček pre bábiky či garáž pre autá môžu byť postavené aj z kartónov. Svetríky a čiapočky pre deti môžete uštrikovať alebo uháčkovať. Krásne šaty pre malú princeznú si dokážete ušiť zo svojej starej sukne. Prášok na pranie si vyrobíte z mydla a kryštalickej sódy, jogurt z plnotučného mlieka a domácu paštétu, samozrejme, z mäsa. Množstvo inšpirácií nájdete iste na webe.

Bleskové rady v prospech dieťaťa i rozpočtu

  • Ak je to možné, dojčite. Ušetríte na mlieku.
  • Dieťatko dávajte na nočník hneď ako začne sedieť. Ušetríte na plienkach.
  • Keď je špinavé, umyte ho vo vode. Ušetríte na vlhčených obrúskoch.
  • Naučte dieťa na čistú vodu a čaj. Ušetríte na balených vodách i na zubárovi.
  • Radšej hra ako pozeranie televízora. Ušetríte na elektrine.
  • Vyhýbajte sa výletom do obchodných domov. Ušetríte na zbytočnostiach.
  • Choďte veľa pešo. Ušetríte na pohonných látkach.
  • Upečte si občas domáci koláčik. Ušetríte na sladkostiach.
  • Chodievajte na výlety do prírody. Ušetríte na vstupenkách na atrakcie.
  • Zhasínajte, vypínajte vodu. Ušetríte na energiách.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *