Kam na výlet s dieťaťom

Pekné slnečné víkendy, dni dovoleniek a prázdnin sa rodinám s deťmi neodmysliteľne spájajú s výletmi, aktívnym oddychom a návštevami zaujímavých miest v blízkom i vzdialenom okolí. Ak už aj vám dochádzajú nápady, máte pocit, že ste už všade boli alebo že vaše deti nič nezaujme, možno vás potešia naše inšpirujúce tipy.

Podobné miesta nájdete v každom kúte Slovenska a bezpochyby zlákajú deti všetkých vekových kategórií.

Za zvieratkami

Jar a leto sú jednoznačne najvhodnejšie obdobia pre zážitkové poznávanie živočíšnej ríše. Teraz však nemáme na mysli návštevu jednej z našich veľkých zoologických záhrad, ktoré sú obľúbenými výletnými objektmi školských tried.  Oveľa intenzívnejší zážitok, hoci v komornejšej atmosfére, poskytujú kontaktné ZOO, rodinné farmy a hospodárstva otvorené pre verejnosť. Okrem toho, že zvieratká tu žijú v oveľa prirodzenejších a neraz i priateľskejších podmienkach, väčšina týchto zariadení poskytuje návštevníkom možnosť stať sa súčasťou ich bežného života. Zvieratá môžete nielen pohladkať, ale aj nakŕmiť, vyčistiť im ohradu, či dokonca podojiť.

Do jaskyne

Vo vašom okolí sa iste nachádza minimálne jedna sprístupnená jaskyňa. Že ju už poznáte ako svoju dlaň? A čo tak poobzerať sa po podzemí, ktoré nepatrí pod patronát Správy slovenských jaskýň? Reč je o turisticky sprístupnených jaskyniach, ktoré sú rozosiate po celom Slovensku a obyčajne sa nachádzajú pod správou zanietených jaskyniarov. Väčšina z nich je bez umelého osvetlenia a má len minimálne upravené chodníky. Zážitok z podzemia je vďaka tomu oveľa autentickejší.

Vláčikom

Preč sú časy, keď deti cestovali na prázdniny k starým rodičom, tetám či strýkom vlakom. Preto aj prostá cesta vláčikom môže byť hlavne pre menších pasažierov neopakovateľným zážitkom. Vyberte sa na výlet hoci do susedného mesta a užite si trasu železnicou. Ďalšou možnosťou sú populárne turistické vláčiky či historické železnice, ktoré premávajú takmer v každom väčšom turistickom stredisku. Krajina získa zo sedadla vlaku nové neopakovateľné čaro.

Do múzea

Prevraciate očami pri pomyslení na historickú expozíciu v múzeu či na starobylom hrade? A čo by ste povedali na múzeum v prírode? Autentické obydlia, hospodárstva, technické budovy, ale aj školy, kostoly a pohostinstvá situované v malebnej krajinnej scenérii sa nachádzajú v mnohých kútoch Slovenska. Ich jedinečná atmosféra vás doslova prenesie do čias dávno minulých a do života našich predkov. Poznávanie histórie môže byť skutočným zážitkom.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]
Komentáre
  1. 6 rokov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *