Didaktické hračky – ako ich vybrať?

Hračka sú jedným z doplnkov, ktoré nemôžu v detskom svete chýbať. Deti ich zbožňujú a považujú ich za najdôležitejšie vo svojom živote. Nie je nič krajšie, ako vidieť deti šťastné a vysmiate. Hračky sú nie len prvkom, ktorý má dieťa zabaviť, no aj ho niečo naučiť. Ako správne vybrať didaktické hračky?

Didaktické hračky sú funkčnými hračkami, ktoré pomáhajú deťom rozvíjať ich schopnosti a zručnosti. Hravou formou umožňujú deťom spoznávať svet. Didaktická hračka vštepuje do dieťaťa nové poznatky, zručnosti a najmä dokážu rozvíjať ich fantáziu. Každá didaktická hračka prináša dieťaťu novú informáciu, s ktorou dieťa ďalej pracuje. Ako takéto hračky vybrať?

  1. Určte si materiál

Pri výbere didaktických hračiek sa zamerajte na materiál, z ktorého budú vyrobené. Čoraz viac obľúbenými sa stávajú drevené hračky, ktoré nie sú zabudnutými spomienkami, ale bežnou súčasťou detských izieb. Drevo ako materiál je vynikajúcim doplnkom, ktorý môže dieťa mať. Je veľmi príjemný na dotyk a zároveň bezpečný. Drevené hračky nie len príjemne voňajú, sú originálne a pekné, ale aj poskytujú dieťaťu to, čo pri hre potrebuje. Bezpečnosť je na prvom mieste a o tú sa báť nemusíte v prípade drevených hračiek. Dieťa neodhryzne žiadnu časticu ani kúsok z hračky.

  1. Funkcia

Didaktické hračky sú veľmi dôležité z hľadiska rozvoju dieťaťa. Preto by ste pri výbere mali prihliadať najmä na funkciu, ktorou disponuje. Didaktické hračky nie sú len akousi atraktivitou, sú aj učiteľom. Pri kúpe hračiek si všímajte, či sa v názve nachádza didaktická, montessori alebo motorická hračka. Takáto hračka by mala viesť k poznaniu, samostatnosti, aj učeniu. Veľa takýchto hračiek sa zameriava na rozvoj pohybu, kde patrí aj rozvoj jemnej motoriky. Tu môžete siahnuť napríklad po navliekaní korálok, alebo zatĺkaní guľôčok doj jamky.

  1. Dizajn hračky

Hračka by mala dieťa zaujať a disponovať takým dizajnom, ktorý dieťa neomrzí. Drevené hračky sú výbornou možnosťou, ako túto funkciu dosiahnuť. Sú jednoduché, elegantné, disponujú jemnými hranami a vzormi. Didaktické hračky by nemali vynikať rušivými zvukmi a efektami. Naopak, nenásilne nútia dieťa pracovať samé a stimulovať svoje zvuky a pohyby.

Drevené hračky pritiahnu pozornosť aj najmenších ratolestí. Sú jednoduché a vyrobené v jemných farbách, preto nepôsobia rušivo. Hračky z iných materiálov sú vyrobené v komplikovanejšom dizajne s viacerými funkciami, vtedy môžu detskú pozornosť rušiť. Hračky z dreva majú jednoduchú štruktúru a jemné línie.

Prečítajte si tiež: Čo sú Montessori hračky a ako vybrať dieťaťu tú správnu?

Fotografia: © Freepik.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *