Problémy s očami nepodceňujte: Ako odhaliť včas sivý zákal?

Rozšírené očné ochorenie skôr či neskôr postihne takmer každého z nás. Poznáte najtypickejšie príznaky a prejavy sivého zákalu?

Sivý zákal (katarakta) je rozšírené očné ochorenie, ktoré spôsobuje postupnú stratu priehľadnosti šošovky. Ak je oko zdravé, šošovka je číra, v dôsledku ochorenia sa začne pomaly zakaľovať a meniť farbu do žlta alebo siva, čo má za následok, že do zrenice nepreniká dostatočné množstvo svetla.

Postihuje najmä staršiu vekovú generáciu, no občas sa vyskytne aj u mladých ľudí či novorodencov. Bežne sa objaví po 55. roku života a s pribúdajúcim časom sa zhoršuje. Ide o nebezpečné ochorenie, ktoré sa u človeka vyvíja nepozorovane dlhé obdobie.

Ľudia si prvotné príznaky zamieňajú za obyčajnú únavu očí a problém neriešia, prípadne si sami na vlastnú päsť kúpia dioptrické okuliare bez akéhokoľvek vyšetrenia. Ak sa katarakta nelieči, vedie často až k úplnej slepote, ktorá je, žiaľ, nezvratná.

Vznik súvisí s vekom a genetikou

Presná príčina, prečo sa u človeka katarakta objaví, nie je do dnešného dňa úplne objasnená, no je dokázané, že priamo súvisí s prirodzeným starnutím oka. Oftalmológovia často diagnostikujú sivý zákal aj ako následok iných ochorení (napr. cukrovka), úrazov oka či rôznych očných zápalov.

Dôležitým rizikovým faktorom vzniku je okrem veku aj genetika, užívanie kortikoidov, ale aj pohlavie a rasa. Odborníci totiž zistili, že katarakta postihuje viac ženy ako mužov a v rámci rasy sú na toto očné ochorenie podľa zistení náchylnejší černosi.

Aké sú príznaky sivého zákalu?

Nedostatok svetla vedie k tomu, že oko postihnuté sivým zákalom začne mať postupne čoraz väčšie problémy s ostrým videním. Medzi najbežnejšie prejavy katarakty ďalej patrí citlivosť na svetelné žiarenie a umelé osvetlenie, urýchlenie progresu krátkozrakosti, ale aj zhoršené vnímanie kontrastov a sýtosti farieb.

Pacienti tiež často vidia „duchov“ a šoférovanie v noci či šere je čoraz náročnejšie. V začiatkoch sú však príznaky takmer nepozorovateľné, podceňovanie pravidelných prehliadok u očného lekára sa preto rozhodne nevypláca. Nečakajte až nastanú prvé príznaky problému so zrakom, jednoduché vyšetrenie dokáže odhaliť toto zákerné ochorenie už v prvotnom štádiu.

Operácia vráti naspäť zrak

Zlou správou je, že sivý zákal sa nedá liečiť, očný lekár vám nepredpíše žiadne lieky ani kvapky na spomalenie progresu. Nepomôžu vám ani bylinky, odvary či rôzne očné cviky.

Tou dobrou správou však je, že operácia sivého zákalu, ktorá dokáže sivý zákal odstrániť, je možná v dnešnej dobe aj v mladšom veku, oproti tomu, ako tomu bolo kedysi. V minulosti totiž vo všeobecnosti platilo, že sivý zákal musí „dozrieť“, aby sa mohol vôbec operovať.

Dnes je situácia presne opačná, čím skôr sa katarakta operuje, tým je pravdepodobnosť stopercentného úspechu vyššia a riziko vzniku komplikácií menšie. Operácia je navyše rýchla, bezbolestná a vykonáva sa ambulantne, čo znamená, že pacient môže po operácii odísť ešte v ten istý deň domov.

Pred samotným zákrokom je potrebné absolvovať predoperačné vyšetrenie, pričom operácia netrvá viac ako 15 minút. Treba však rátať s tým, že pokiaľ máte sivý zákal na oboch očiach, najskôr sa operuje jedno oko a zhruba o týždeň druhé.

Klasická operácia alebo laser

V súčasnosti existuje niekoľko spôsobov, ako sivý zákal odstrániť. Tým prvým je klasická operácia zákalu – fakoemulzifikácia, počas ktorej chirurg urobí vstupné rezy a pôvodnú šošovku rozdrví ultrazvukovou sondou.

Modernejšou možnosťou je laserová operácia sivého zákalu za pomoci špičkového femtosekundového lasera (FLACS). Tento spôsob je v porovnaní s tradičnou operáciou bezpečnejší, šetrnejší a riziko vzniku komplikácií redukuje na minimum.

Obrovskou výhodou je aj obmedzenie manuálnej práce na oku, keďže femtosekundový laser dokáže z veľkej časti nahradiť ruku chirurga.

Preplatí vám poisťovňa operáciu?

Cieľom operácie je odstrániť sivý zákal implantáciou novej umelej šošovky, vďaka čomu bude zrak pacienta ako pred nástupom ochorenia. Na trhu je dnes hneď niekoľko typov umelých šošoviek, najvhodnejšie riešenie by vám mal odporučiť oftalmológ. Tými základnými sú monofokálne šošovky.

Pokiaľ sa chce pacient zbaviť aj okuliarov, vyberajú sa multifokálne, tórické alebo multifokálne tórické vnútroočné šošovky. Podľa daného typu šošovky sa bude líšiť aj samotná cena za zákrok.

Pokiaľ si vyberiete monofokálnu šošovku, každá zdravotná poisťovňa by mala fakoemulzifikáciu hradiť v plnej výške. To však už neplatí pri iných typoch, kde sa cena za jedno oko pohybuje od pár stoviek eur až po tisíce. Dobre si preto preverte, či má vaša poisťovňa s daným zdravotníckym zariadením platný zmluvný vzťah.

Ďalej treba mať na pamäti, že pokiaľ uprednostníte operáciu laserom, zdravotná poisťovňa už taká štedrá nebude ani pri tých najzákladnejších šošovkách. Nie pre každého je možné zaplatiť za zákrok veľké sumy peňazí, dnes však existujú už aj také očné kliniky, ktoré pacientom ponúkajú splátkový kalendár bez navýšenia.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]
Komentáre
  1. 5 rokov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *