Hudobný nástroj poteší aj dieťa

Deti milujú hudbu už odmalička. Pravdepodobne žiaden rodič neodolá a kúpi dieťaťu malú hračkársku gitaru alebo klávesy. Vzťah k hudbe však viete podporiť aj naozajstnými hudobnými nástrojmi. Ktoré sú pre deti najvhodnejšie?

Nástroje pre malé ručičky

Keď už má vaše dieťa vyvinutú motoriku, určite zvládne hrať na niektoré hudobné nástroje, ktoré bolo už kedysi vídať aj v škôlkach alebo školách na hudobnej výchove. Medzi nimi objavíte napríklad triangle, ktorých cinkanie deti jednoducho zbožňujú. Zaťukať kovovou paličkou na oceľovú konštrukciu tohto druhu perkusií zvládne už aj ročné dieťa, a keďže triangle sa predávajú v rôznych veľkostiach, zaiste natrafíte na takú, čo do malej ruky sadne najlepšie. Okrem toho je možné nájsť aj hrkálky v tvare ovocia, automobilov a pod., ktoré deti zaručene zaujmú. Hudobné nástroje s platničkami sú už o niečo väčšie a drahšie, avšak to im na obľúbenosti neuberá. Dieťa môže brnkať špeciálnymi paličkami do rôzneho počtu platničiek a vyčariť zaujímavé melódie.

Z detských čias si každý zaiste pamätá farebné tamburíny, najmä tie okrúhle. Oceľové pliešky pri pohybe efektne hrkocú, a tak všetky pesničky získajú svojské čaro. Jednoducho sa ovládajú aj rámové bubny, ich obruč je vytváraná najčastejšie z plastu a blana je syntetická. Predávajú sa vrátane paličiek, ale dieťa si isto rado zahrá aj bez nich. Robiť rámus je najmä v útlom detstve jedna z ich vycibrených schopností. Medzi hudobnými nástrojmi vhodnými pre deti objavíte tiež kovové prstové činely alebo drevené Maracas paličky, ktoré hrkajú a tak trochu pripomínajú detský mikrofón. Keď si prezriete ponuku hudobnín detailnejšie, zistíte, že možností, ako nenápadne doviesť svoje deti k hudbe a rytmu, je veľa.

Nemusí byť hudobný virtuóz

Tínedžeri už majú väčšinou vo veciach jasno, a tak vám dokážu na rovinu povedať, čo by ich naozaj bavilo. Jedných zláka šport, druhých tanec a iných zasa hudba. Je dobré, ak dokážu svoj voľný čas tráviť plnohodnotne, preto ich neodrádzajte ani v prípade, že sa rozhodnú hrať profesionálne, napríklad v nejakej kapele. Mnoho známych detských hviezd predsa pochádza z garáží… Tínedžerov väčšinou láka hrať na stage pianách, gitarách a basgitarách alebo na bicích. Zvlášť obľubujú hudobné nástroje, ktoré sú ľahko prenosné. Možno si ich napríklad vziať na grilovačku a v partii si zahrať a zaspievať.

Pokiaľ má vaše dieťa skutočne talent, kúpu hudobného nástroja by ste nemali nikdy oľutovať. Pamätajte si, že tak zároveň investujete aj do jeho budúcnosti. Aj keď sa hudbe nebude nikdy venovať profesionálne, minimálne si z nej spraví záľubu. Správne však nie je ani deťom nasilu vnucovať hudobný nástroj, ak o hru na ňom nemajú záujem. Žiaľ, v súčasnosti si veľa dospelých plní na svojich deťoch sny a núti ich hrať na klavíri, husliach alebo aspoň flaute. Dieťa by si vzťah k hudobnému nástroju (a hudbe ako takej) malo vytvoriť samo. Je to niečo podobné ako s čítaním kníh. Ak svojmu dieťaťu zaobstaráte hudobný nástroj, nečakajte, že sa z neho na základe toho stane hudobný virtuóz, avšak minimálne sa tešte tomu, že nebude voľný čas tráviť s mobilom v ruke alebo pred televízorom.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *