Poradíme vám, ako vybrať autosedačku

Očakávate príchod bábätka? Jedna z dôležitých vecí, ktorú by ste ešte pred prepustením z pôrodnice mali zariadiť, je výber a následne kúpa autosedačky. Podľa slovenského zákona ste povinní prevážať svoje dieťa v aute len v detskej autosedačke, ináč sa nevyhnete mastnej pokute. Bezpečná sedačka do auta totiž neraz dokázala zachrániť  aj život.

Vhodná hmotnosť, výška a vek na autosedačku

Ak kupujete detskú autosedačku po prvýkrát, mali by ste vedieť, že základným činiteľom ovplyvňujúcim výber je práve váha vášho dieťatka. Možno idete z pôrodnice a možno len potrebujete starú sedačku nahradiť novou, väčšou. Preto sa treba informovať u predajcu, pre koho je sedačka určená. Existuje päť kategórií hmotností, 0, 0+, 1, 2, 3. Riaďte sa však aj výškou dieťaťa, pretože do 150 centimetrov musí mať autosedačku každé jedno. Samozrejme, všetky deti sú iné, každé rastie inou rýchlosťou, niektoré sa ponáhľajú a iné si zas užívajú perspektívu zdola dlhšie, a preto vek je posledný faktor, ktorý kúpu ovplyvní. Vždy treba prihliadať na proporcie dieťatka, ktoré sedačku obsadí.

Na kvalite detskej sedačky záleží

Hlavne sa nedajte zlákať na kúpu najlacnejších kúskov. Práve v tomto prípade platí, že kvalita je veľmi dôležitá, pretože ide o bezpečnosť vašej ratolesti, a tá by mala byť na prvom mieste. Bezpečná autosedačka do auta by mala spĺňať európske bezpečnostné normy a riadiť sa platnou legislatívou. To znamená, že keď budete blúdiť očami po regáloch alebo po internete, mali by ste si všimnúť dané označenie. Zaujímať by vás tiež malo, či autosedačka prešla dynamickými testami, skúškami trvanlivosti dielov, bezpečnosti materiálov a kontroly pásov. Pri každej značke nájdete údaje, pre akú hmotnosť je určená a či je vhodná aj do vášho auta. Najlepšie sú preto tie univerzálne. Vyhnete sa tak prípadným reklamáciám, že sa vám sedačka nezmestí na zadné sedadlo. Samozrejmosťou by mal byť podrobný návod na obsluhu v štátnom jazyku, ktorý nám montáž uľahčí.

Čo by ste ešte mali o autosedačkách vedieť

Inovácie vo svete detských autosedačiek nám často uľahčia život. Autosedačky napríklad lákajú jednoduchou manipuláciou a hmotnosťou. Napríklad autosedačka s tzv. základňou nám umožní výber dieťaťa so sedačkou bez toho, aby sme ho vyrušili zo spánku, pretože pásmi je upevnená práve ona a my len „odklikneme“ vajíčko (autosedačka pre tých najmenších). Alebo si môžeme vybrať medzi otočnými autosedačkami, ktoré si natočíme do požadovaného smeru. Na nezaplatenie sú autosedačky, ktoré majú samonavíjacie bezpečnostné pásy, dokonale prispôsobené telu dieťaťa. Veľa rodičov potvrdí, že usadiť a zapnúť svoje zlatíčko v rýchlom čase niekedy nie je možné v závislosti od jeho aktuálnej nálady. Veľká pomoc pre rodičov sú aj zvukové a svetelné signály, či je sedačka namontovaná správne a či má dieťa zapnuté bezpečnostné pásy. Fusak do autosedačky vie byť tiež praktickým a dizajnovým pomocníkom, vďaka ktorému sa bábätko bude cítiť veľmi príjemne a bude ochránené pred nepriaznivým počasím.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *