Vyberáme osvetlenie detskej izby: Aké by malo byť?

Deti trávia vo svojej izbičke množstvo času. Najskôr sa tam prevažne hrajú, neskôr svoj úkryt využívajú na štúdium, voľný čas a pochopiteľne aj spánok. Vybrať osvetlenie detskej izby nie je teda také jednoduché, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

Chystáte sa na výber osvetlenia do detskej izby? Potom by ste mali vziať do úvahy veľkosť izby, množstvo okien, počet detí v izbe a samozrejme aj ich vek. Svetelne vybaviť izbu pre viac súrodencov rôzneho veku je prirodzene náročnejšie. Také batoľa má úplne iné nároky na osvetlenie detskej izby ako dieťa predškolského veku či študent.

Centrálne osvetlenie je dôležité

Veľmi dôležitá je voľba centrálneho osvetlenia. To býva spravidla umiestnené na strope, v prípade väčšej izby či dvoch súrodencov je vhodné umiestniť centrálne svietidlá dve. Ideálne sú prisadené alebo vstavané svietidlá, no výnimkou nie sú ani klasické lustre. Intenzita svetla by mala byť dostatočná, aby si váš potomok pri žiadnej činnosti netienil. V poslednej dobe sú čoraz viac obľúbené LED svietidlá. Voľba hlavného osvetlenia detskej izby je veľmi zásadná a keďže tam vykonávajú takmer všetky činnosti, netreba ho podceniť.

Zaspávanie bez strachu

Nočné svetlá či lampičky navodia v izbičke príjemnú atmosféru a zaženú všetky strašidlá. Tiež pomáhajú deťom pri orientácii v tme, a tým, ktoré trápi bujná fantázia, pomáhajú so zaspávaním. Vďaka takémuto osvetleniu nie je v izbe úplná tma, preto môžu svoje predstavy o rôznych nadprirodzených bytostiach pokojne zahnať a venovať sa spánku. Osvetlenie pri posteli by malo byť rovnako primerané veku dieťaťa. Malým deťom postačí lampička či nástenné svietidlo v tlmených tónoch s neveľkou intenzitou. Staršie deti a študenti si môžu chcieť niečo pred spaním ešte prečítať alebo sa učiť, preto je vhodné zvoliť intenzívnejšie svetlo. Staršie deti už len výnimočne zaspávajú pri zapnutej lampičke, preto sa pri voľbe intenzity osvetlenia nemusíte obávať.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]
Užitočné značky:, , ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *