Zabavte svoje dieťatko jednoduchou hrkálkou či hryzadlom

Hrkálka, to nie je iba dekorácia do kočíka. V útlom veku dieťatka plní dôležitú funkciu, a to cvičiť motoriku ručičiek. Je množstvo hračiek pre bábätká, ktoré dokážu zaujať pozornosť drobčekov a rozvíjať ich schopnosti.

Začíname najskôr s hrkálkami

Keď vojdete do predajne s detským sortimentom, najskôr budete očarene stáť a možno sa aj diviť, či toto všetko skutočne potrebuje aj vaše dieťatko. Nuž, väčšina vecí sa časom ocitne aj u vás, aj keď si teraz hovoríte, že to s hračkami a inými produktmi nebudete preháňať. Veľa vecí vám nanosia aj vaši známi, ktorí prídu bábätko pozrieť, a tiež mu darujú pár hrkálok alebo hryzadiel. Úplne najdôležitejšie je ale pre začiatok vlastniť hrkálku s tenkou rúčkou, ktorú je schopné uchopiť už mesačné bábätko. Pediater vám sám pripomenie počas bežnej poradne, aby ste dieťatko začali učiť narábať s prstami a postupne roztvárať zovreté pästičky. Aj preto mnohí nesúhlasia s navliekaním rukavičiek, ktoré bránia získavaniu motorických schopností. Tenké hrkálky neskôr nahradia hrubšie, prispôsobené veľkosti dlane, a z obyčajných tvarov hrkálok sa razom stanú tie najbizarnejšie hračky pre bábätká – rôznofarebné, so všakovakými tvarmi a obrázkami, ktoré tak veľmi priťahujú detské oči.

Keď pästičky nahradia hryzadlá

Nie je nič nezvyčajné, keď už v treťom mesiaci života začne vaše bábätko pchať do úst svoje malé pästičky a masírovať si nimi ďasienka. Vy pozorujete tú oduševnenosť, s akou sa do toho púšťa, no takisto sa nestíhate čudovať, kde sa zrazu vzalo toľko slín… Pri prerezávaní prvých zúbkov sú najlepším pomocníkom hryzadlá pre deti. Samozrejme, niektoré hrkálky ich ľahko zastúpia, pretože okrem toho, že vydávajú pútavé zvuky, obsahujú mäkké časti, ktoré príjemne masírujú čeľusť. Medzi hryzadlami sú obľúbené najmä také, ktoré sa vkladajú do chladničky, pretože poskytujú skutočnú úľavu opuchnutým ďasnám. Pozor však na materiál hryzadiel. Pri kvalitnom produkte sa nikdy nestane, že ohrozí zdravie či bezpečnosť dieťatka. Ak je teda hryzadlo napustené nejakou tekutinou, malo by mať dostatočne pevný obal, z ktorého tekutina nevyjde ani pri pôsobení veľkého tlaku.

Nápomocné hračky pre bábätká

Kedy prídu hrkálky, hryzadlá a iné hračky pre bábätká vhod? Keď si predstavíte, že vaše dieťa sa prvé dni svojho života v podstate ani nepohne z miesta, hračky, ktoré mu dáte do ruky, zavesíte na kočík, postieľku, do autosedačky či položíte na hraciu podložku, sú jeho jedinou radosťou, a tiež cestou, ako rozvíjať ruky, pohyby, zrak, sluch, jednoducho schopnosti a zvedavosť. Kedykoľvek si potrebujete navariť alebo v kočíku nastane unudený plač, majte poruke hračky, ktoré má váš drobček najradšej.

Fotografie: pexels

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 5]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *