S deťmi na hrad k našim susedom. Kde ich bude sprevádzať papagáj a kde sa naučia lietať na metle?

Kam vyraziť na rodinný výlet s malými deťmi? Čo takto tri české hrady, ktoré si zamilujú aj najmladší členovia rodiny? Deti si vyskúšajú, ako sa žilo v dávnych dobách a sprevádzať ich pri tom budú rozprávkové bytosti. Nezabudnite si na výlet pribaliť desiatu, poriadnu obuv a radšej aj športový kočík.

Hrad a zámok Staré hrady

Komplex hradu a zámku nesúceho názov Staré hrady leží v Českom raji, ktorý je sám o sebe ideálnym miestom pre rodinné výlety. Prvá zmienka o gotickom hrade a priľahlom renesančnom zámku pochádza z roku 1340 a dnes sa s interiérom oboch impozantných stavieb môžete zoznámiť formou klasických prehliadok. Celkom 5 rôznych okruhov je ale pojatých netradičnou rozprávkovou formou – od pivnice po podkrovie vás prevedú krásna princezná, udatný rytier alebo čarodejnica. Najmenšie deti možno budú len pozorovať rozprávkové kulisy, zatiaľ čo starší sa nadšene pustia do hľadania škriatkov „bacilákov“ alebo do lietania na metle.

Hrad Grabštejn

Gotický hrad Grabštejn nájdete nad obcou Chotyne neďaleko Hrádku nad Nisou. Prvá zmienka o stavbe pochádza z roku 1286 a o necelých 300 rokov neskôr k hradu pribudla kaplnka sv. Barbory, ktorá je považovaná za renesančný klenot Čiech. Vaše deti budú ale nadšené predovšetkým z netradičnej prehliadkovej trasy hradu, ktorá bude baviť aj trojročných nezbedníkov. Deti si v priebehu prehliadky budú môcť samé vyskúšať, ako sa na hrade skôr žilo, ako sa panstvo obliekalo a bavilo. Sprievodcom im je papagáj Kristián, ktorý deťom porozpráva zábavné historky, položí pár hádaniek alebo im dá nejakú úlohu.

Hrad Kost

Gotický hrad Kost, ktorého vznik sa datuje do 14. storočia, sa nachádza v obci Sobotka na severe Čiech. Aktuálne prešiel rozsiahlou rekonštrukciou, otvorený pre verejnosť je od júna do septembra. Navštíviť môžete 4 tradičné okruhy, ktoré zhŕňajú prehliadku mučiarne alebo čiernej kuchyne. Deti ale radšej pošlite na prehliadku s princeznou Karolínou, ktorá im predstaví rozprávky z Kosti a širšieho okolia. V priebehu 35 minút si deti stihnú prehliadnuť všetky hlavné nádvoria, kaplnku a tiež komnatu samotnej princeznej.

Prípravu na výlet nepodceňte

Výlety s malými deťmi môžu byť organizačne náročné, preto sa vždy vyplatí zostaviť si popredu zoznam vecí, ktoré by ste nemali zabudnúť. Aké to sú?

Občerstvenie – Radšej nespoliehajte na to, že po ceste budete mať možnosť kúpiť si niečo k jedlu v stánku alebo dokonca v reštaurácii. Pre všetky prípady majte po ruke niečo malé na zahnanie hladu a doplnenie energie. Hlavné je dodržiavať pravidelný pitný režim, a to predovšetkým v horúcich letných dňoch.

Pohodlné oblečenie – Oblečenie na celodenný výlet by malo byť predovšetkým pohodlné, ale hodiť sa vám bude aj nepremokavý a priedušný materiál. Na výkyvy počasia sa najlepšie pripravíte tak, že budete jednotlivé kúsky odevu vrstviť.

Kvalitné topánky – Náročnejšia trasa vyžaduje náležitú obuv, preto sa nebojte investovať do kvalitnej turistickej obuvi pre vás aj vaše deti. Predídete tak otlakom alebo dokonca zvrtnutému členku.

Lekárnička – Pre istotu majte po ruke menšiu lekárničku a buďte pripravený na najhoršie. Zabaľte si so sebou náplasti, dezinfekciu, prípadne obväz a gázu. Hodiť sa môžu aj lieky na bolesť hlavy alebo lieky na alergiu.

Športový kočík – Ak na výlet idete s batoľaťom, športový kočík je samozrejmosťou. Vziať si ho so sebou na výlet je dobrým nápadom aj v prípade, že máte odrastenejšie dieťa, ktoré môže byť pri spiatočnej ceste unavené. Vyberajte kočík s pevnými a odolnými kolieskami, aby ste s ním zdolali aj väčšie diery a nerovnosti v teréne. Pri výbere športového kočíka si dôkladne preštudujte jeho parametre a nechajte si poradiť od ľudí, ktorí s jeho používaním majú osobnú skúsenosť. Prehľadne zoradené športové kočíky podľa obľúbenosti, vrátane recenzií a porovnania ceny nájdete na Heurekask. Pre českých zákazníkov nájdete výber kočíkov na stránke Heureka.cz.

Fotografie: pexels a heureka.sk

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]
Užitočné značky:, ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *