Keď staré koľaje zhrdzavejú alebo alternatívny život rodiny

Šťastná rodinka spolu v prírode

Dnešná doba nás priam zahlcuje mnohými modernými technickými vymoženosťami, o ktorých sa naším rodičom ani nesnívalo. V regáloch obchodov si ani nevieme vybrať z toľkých možností, ktorý syr je lepší, keď je ich tam 20 druhov? A svojej rodine chceme predsa dopriať len to naj. Avšak pre naše dieťa to nemusí nutne znamenať kúpiť mu najnovší model iphonu, aby nezaostávalo za kamarátmi v škole, či nechať ho poobedie stráviť vo virtuálnom svete počítačových hier a napchávať sa sladkosťami z reklám.

Čoraz viac ľudí si uvedomuje, že v tomto komplikovanom svete nestačí ísť s davom, pretože len mŕtve ryby plávu po prúde. Mnohí sa preto rozhodnú v niektorých oblastiach svojho života pre takzvanú alternatívu. Tá sa ale dá často jednoducho označiť za návrat k zdravému rozumu či prírode.

V posledných rokoch je napríklad v Nemecku veľmi populárny koncept detskej lesnej škôlky v prírode, existuje tu okolo 3000 takýchto iniciatív. Namiesto štyroch stien a umelých hračiek na baterky deti trávia čas v prírodnom prostredí, hrajú sa s drevom čí lístím a nechávajú tak pracovať svoju fantáziu na plné obrátky. Týmto získavajú aj omnoho silnejšiu imunitu či pohybové schopnosti, nakoľko sú nútené preliezať konáre alebo tráviť deň vonku za rôzneho počasia. Možno budete prekvapení, ale niekoľko takýchto lesných klubov pre najmenších nájdete už aj na Slovensku.

Trochu extrémnejším príkladom, ale stále reálnym, je rodina s piatimi malými deťmi, ktorá funguje nomádskym štýlom života. Bez stáleho bydliska sa každé 3 – 4 mesiace sťahujú na iné miesto vo svete. Nerobia to však z finančnej núdze, ale práve naopak, rodičia sa živia prezentovaním surovej stravy, tzv. raw food , vydávajú knihy či poskytujú internetové poradenstvo. Ich deti sa každodenne stretávajú s novými podnetmi, aké mnohých z nás nepostretnú za celý život – či už je to kúpanie sa so slonmi alebo objavovanie aztéckych chrámov. Samozrejme, aj ich potomkovia sa živia prevažne exotickým ovocím, zeleninou a semienkami.

Ak sa vám tieto nápady zdajú už trochu pritiahnuté za vlasy, nemusíte zrovna aj s celou rodinou odísť na lazy vyskúšať si život našich predkov, ako to urobilo niekoľko odvážnych Slovákov. Možno sa stačí zamyslieť nad tým, či život, ktorý žijeme, je pre nás naozaj zmysluplný, či práca, ktorú robíme, nám dáva istú satisfakciu, alebo je to celé len smutný kolotoč? Tento život je tu pre nás, aby sme ho žili, nie len prežívali. Čo takto raz začať snívať? A potom urobiť kroky smerom k snu… nie je to nemožné. Dôkazom sú všetci tí, ktorí vykročili, nevzdali sa pri prvej prekážke a dnes už nikoho neobviňujú zo svojho neúspechu, pretože jasne vedia, že oni sami sú tvorcami svojej reality. Tak šup šup vypnúť televíziu a stráviť večer pod hviezdami. 😉

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *