Kedy je najlepší čas sa stať rodičom?

Plánovanie rodiny rozhoduje o počte a vekových rozdieloch medzi vašimi deťmi prostredníctvom používania ochrany, prirodzeného plánovania alebo hormonálnej antikoncepcie. Plánovanie začatia rodiny je vzrušujúce. Mnohé ženy a ich partneri sa pýtajú, či môžu urobiť niečo, aby sa plánovanie stalo úspešným. V skutočnosti existuje veľa vecí, ktoré možno urobiť na zvýšenie šance pre bábätko.

Kyselina listová zabraňuje vrodeným vadám!

Vieme, že veľa vecí môže ovplyvniť nenarodené dieťa a viesť k vrodeným vadám. V skutočnosti približne 4% všetkých detí má nejaký druh vrodenej vady. Zatiaľ čo mnohé z nich sú mimo našej kontroly, niektorým sa dá zabrániť pomerne jednoduchými krokmi. Napríklad vieme, že kyselina listová môže zabrániť väčšine prípadov devastujúcich vrodených defektov, hlavne „defektu nervovej trubice“. Táto môže viesť k paralýze a anencefalie, stav, keď dieťa nemá mozog a zomrie krátko po pôrode. Našťastie sa kyselina listová ľahko užíva a prichádza väčšine v  multivitamínoch. Aspoň 0,4 mg (400 mikrogramov) denne je potrebné na prevenciu vrodených chýb. Kyselina listová sa má užívať najmenej tri mesiace pred otehotnením. Kyselina listová sa nachádza aj v zelenine, pečeni, špargle, fazule, pomarančoch, pomarančovom džúse, hrášku, ryži a v sóji, alebo ho môžete získať ako prenatálny vitamín od vášho gynekológa.

Zdravotné problémy a plánovanie tehotenstva

Existuje množstvo vážnych zdravotných problémov, ktoré môžu poškodiť nenarodené dieťa (alebo matku). Napríklad ženy s cukrovkou by mali konzultovať s lekárom  predtým, ako sa rozhodnú otehotnieť. Ak je cukrovka dobre kontrolovaná pred otehotnením, existuje menšie riziko vrodených chýb a poškodenia dieťaťa.

Ak máte závažný problém so srdcom, porozprávajte sa so svojím gynekológom o plánovanom rodičovstve, lebo v závislosti o aký problém ide, môžete prísť o bábätko, alebo samy zomrieť.

Ženy s ochorením obličiek by tiež mali navštíviť svojho lekára pred začatím rodiny. Ochorenie obličiek sa môže v niektorých tehotenstvách zhoršiť, takže vám lekár bude chcieť skontrolovať obličky predtým, než otehotniete.

Astma môže byť lepšia, horšia alebo zostať rovnaká v tehotenstve. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia je takmer vždy lepšie užívať lieky na liečbu astmy počas tehotenstva. Koniec koncov, dieťa potrebuje kyslík cez pupočnú šnúru, aby sa vyvíjalo. Ak máte astmu, navštívte svojho lekára skôr, ako otehotniete.

Samozrejme, existujú aj iné zdravotné problémy, ktoré by mali viesť k návšteve lekára skôr, než si otehotniete. Jedným z problémov súvisiacich s tehotenstvom je anamnéza tubulárneho mimomaternicového tehotenstva (keď je tehotenstvo uviaznuté vo vaječníku). Ak máte viac ako 35 rokov alebo ste mali zložité tehotenstvá, predtým ako otehotniete, poraďte sa o nich so svojím lekárom.

Hmotnostné prepojenie

Lekári vedia, že veľká nadváha môže niekedy spôsobiť vážne problémy počas tehotenstva. Tieto problémy zahŕňajú  vysoký krvný tlak, cukrovku a veľmi veľké deti. Tiež je oveľa ťažšie cítiť veľkosť maternice. Niekedy to zabraňuje vášmu lekárovi alebo pôrodnej asistentke diagnostikovať problém, ktorý môže poškodiť dieťa. Nadváha robí ťažším aj ultrazvuk (niekedy nazývaný sonogram), ktorý má hodnotiť dieťa, alebo dokonca povedať, či dieťa je dievča alebo chlapec. Ženy, ktoré majú nadváhu, by sa mali počas tehotenstva pokúsiť pribrať o niečo menej ako ženy, ktoré majú normálnu hmotnosť.

Fajčenie: Veľmi nebezpečné pre dieťa

Je zrejmé, že fajčenie je veľmi nebezpečné pre tehotné ženy a deti. Ženy, ktoré fajčia, majú väčšiu šancu na pôrod malých detí a deti, ktoré zomrú hneď po narodení. Fajčenie počas tehotenstva môže tiež viesť k obmedzeniu rastu dieťaťa z dôvodu nedostatku kyslíka, predčasného pôrodu a potratu. Preto ak fajčíte, skončite s tým predtým, než otehotniete.

Alkohol a drogy

Liečivá na báze alkoholu alebo drog z ulíc sú pre deti nebezpečné a dokonca môžu spôsobiť, že sa narodia mŕtve alebo budú mať vážne vrodené chyby. Mnohé deti, ktoré sa narodili ženám užívajúcim drogy alebo alkohol, majú bolestivé abstinenčné príznaky po narodení. Odporúčame, aby ste počas tehotenstva zostali úplne mimo všetkých alkoholických nápojov. Toto platí pre pouličné drogy (kokaín, heroín, marihuana atď.).

Káva, cvičenie, vírivky

Keďže kofeín môže byť spojený s potratom a obmedzením rastu plodu, väčšina lekárov naznačuje obmedzenie príjmu kofeínu na 2 šálky kávy alebo 3 nealkoholické nápoje alebo menej za deň.

Cvičenie je vo všeobecnosti vynikajúcim nápadom počas tehotenstva, ale veľmi ťažké cvičenie, napríklad bežecké maratóny, vodné lyžovanie a intenzívna jazda na vodných skútroch, môže byť pre dieťa nezdravé. Plávanie je vynikajúce cvičenie počas tehotenstva.

Vírivé vane a veľmi horúce kúpele nie sú vhodné počas tehotenstva, najmä počas prvých mesiacov. Je to preto, že nadmerné teplo je spojené s vrodenými poruchami.

Rodinná história

Ak máte rodinnú anamnézu srpkovitých buniek, talasémiu, mentálnu retardáciu, T alebo akékoľvek iné zdedené choroby, dohodnite sa so svojím lekárom na špeciálnych testoch.

Lieky

Hoci mnohé lieky sú bezpečné na použitie počas tehotenstva, niektoré môžu byť pre vaše dieťa škodlivé. Špecifické lieky, ktoré môžu byť škodlivé, zahŕňajú perorálne lieky proti cukrovke, niektoré záchvaty, lieky na zmierňovanie perorálnej krvi (coumadin),  a niektoré hormonálne lieky, ktoré obsahujú mužské hormóny. Neprestaňte užívať tieto lieky bez toho, aby ste sa najprv poradili s lekárom, keďže náhle zastavenie užívania liekov môže byť ešte škodlivejšie než ich samotné užívanie! Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, hormóny z antikoncepčnej pilulky sú mimo vášho systému v priebehu niekoľkých dní a nezistilo sa, že sú škodlivé pre nenarodené dieťa. Je však užitočné zastaviť ich niekoľko mesiacov pred tým, než sa pokúsite otehotnieť, pretože to uľahčí vášmu lekárovi určenie dátumu narodenia dieťaťa. Nepoužívajte žiadne zbytočné lieky počas tehotenstva.

Menštruačný cyklus: Kedy by ste sa mali pokúsiť o bábätko?

V medicíne nazývame prvý deň menštruačného krvácania „cyklus číslo 1“. Pri používaní tohto systému väčšina žien má najlepšiu šancu na otehotnenie okolo čísel cyklu 12 – 15. Toto je čas, keď väčšina žien ovuluje, čo je obdobie, kedy sa vajíčko uvoľní z vaječníkov do vajíčkovodu. Začnite počítať každý cyklus počnúc prvým dňom vašej menštruácie, a keď sa dostanete na deň číslo 12 alebo 13, majte nechránený pohlavný styk. Ďalšie dni majte rovnako nechránený pohlavný styk. Pozícia pohlavného styku sa nezdá byť dôležitá pre väčšinu párov, ktorí sa snažia otehotnieť

Autor: Valéria Osztatná Loomis, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *