Upratujeme s detičkami vo voľnom čase

Voľný čas je pojem, ktorý deti absolútne nepoznajú. Neexistuje pre nich čas na prácu, oddych a zábavu, ale všetko predstavuje jednu veľkú hru. Túto vlastnosť detí je najlepšie využiť ako devízu na ľahké, rýchle a príjemné učenie, pretože práve hrou sa deti naučia najviac. Kde nechýba motivácia, tam nechýbajú ani dobré výsledky. Čo takto teda premeniť inak nudnú činnosť, akou je napríklad upratovanie, na zábavu? Ak vám niečo hovorí príbeh o Pipi dlhej pančuche, ktorá rozlievala vodu po dlážke a korčuľovala sa kefách, možno už tušíte, kam tým mierim.

Matka s dieťaťom umýva riad

Prvým krokom je nebáť sa deti zaangažovať a obetovať trochu neporiadku, pohodlia či času, ktorý nám to zaberie. Samozrejme, že pri pečení medovníčkov či moderných cup-cakeov s deťmi sa čosi aj rozbije, aj nepodarí a kuchyňa vyzerá ako po výbuchu. Avšak práve ste urobili jednu z najlepších investícii pre budúcnosť vášho dieťaťa. A tou je pootvorenie dverí do ďalšej oblasti, v ktorej bude dieťa sebaisté. Totiž najväčším strachom je strach z neznáma. Ak vám v detstve prízvukovali – nesmieš chodiť do hlbokej vody, dávaj pozor! – nečudo, že sa v dospelosti budete báť plávať.

Teda ponúkam vám niekoľko inšpirácií: otvorte spolu so svojim synom v jedno sobotné ráno kapotu auta a spoločne sa tam pošmátrajte. Možno z neho nebude do večera zrovna automechanik, ale zaručene sa nebude v dospelosti báť technických záležitostí.

Neznášate umývanie okien, ale kedže už pomaly nedovidíte na susedovo auto, niečo s tým treba urobiť? 😉 Navrhujem dať deťom do jednej ruky rozprašovací čistiaci prostriedok, a do druhej farby na sklo. Dvoma ťahmi si tak nielen skrášlite domov, ale znova sa rozvíja fantázia aj zručnosti vašich ratolestí.

Teda, nech už je to čokoľvek, od žehlenia bielizne až po polievanie záhrady, bez pochýb sa na tom všetkom dokážu deti s radosťou podieľať, pokiaľ im na to poskytneme priestor. Ak sa dokážete odosobniť od svojich vlastných perfekcionistických predstáv o anglickom trávniku a radšej prenecháte miesto živelnej pošliapanej záhrade plnej kvetov a rozhádzaných hračiek, možno vám susedia nebudú mať teraz čo závidieť… Avšak o pár rokov to budú vaše deti, kto sa vám príde poďakovať za to všetko, čo ste im sprístupnili, za vstup do života s otvorenou náručou a úsmevom na tvári.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]
Užitočné značky:, ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *