Kedy je správny čas venovať dieťaťu smartfón?

Nie je pochýb o tom, že mobilné telefóny sú skvelým spôsobom ako zostať v kontakte s vaším dieťaťom. Ale je vaše dieťa dosť staré na to, aby malo svoj vlastný mobil? Rozhodnutie je veľmi ťažké, lebo to nie je iba o veku, ale aj o potenciálnych následkoch.

Pozitíva

Je to pohodlné. Ak vaše dieťa má mobilný telefón, môžete kedykoľvek zavolať, alebo napísať, aby ste zistila, kde je a čo robí. Môžete sa cítiť bezpečnejšie s vedomím, že viete, kde sú vaše deti. V prípade núdze môže mať mobilný telefón rozhodujúci význam.

To sú najčastejšie dôvody, prečo veľa rodičov kupuje deťom mobilné telefóny. Až 31% z detí vo veku 8-10 rokov má mobilné telefóny. U detí od 11 do 14 rokov je to  69% a 85% u detí vo veku 14  až 17 rokov.

Negatíva

Existujú však aj niektoré potenciálne nedostatky vlastnenia mobilných telefónov, ktoré je potrebné zvážiť. Týmito sú:

Radiácia

Mobilné telefóny používajú rádiové vlny. To je radiácia, i keď nie taká veľká, akú dostávate pri röntgene, ale predsa negatívne pôsobí na vyvíjajúci sa mozog vášho dieťaťa. V roku 2011 sa dokázalo, že používaním smartfónov nevznikajú mozgové nádory, ale experti tvrdia, že sú potrebné dlhodobejšie testy, lebo ľudia v dnešnej dobe používajú častejšie mobilné telefóny ako pred pár rokmi.

Spánok

Telefóny môžu narušiť spánok vášho dieťaťa, ktorý je veľmi dôležitý pre ne ich zdravý vývin.

Viac než telefón

Smartfóny obsahujú sociálne médiá, videá, hry, filmy, hudbu a televízne relácie. Ste pripravení na to, aby vaše dieťa malo takýto prístup?

Sociálna interakcia je jedným zo spôsobov, ako sa deti môžu naučiť vzťahu k iným deťom. Existuje však aj „kybernetické šikanovanie“, ktorým je sociálne obťažovanie prostredníctvom textu na sociálnych médiách.

Veľa smartfónov má aj funkciu zdieľania polohy, ktorá by mohla vyvolať tiež obavy.

Nie je mnoho výskumu o tom, ako smartfóny ovplyvňujú duševné a emocionálne zdravie, ale štúdie ukazujú, že časté odosielanie textov alebo e-mailov môže narušiť koncentráciu detí.

Sledovanie telefónu vášho dieťaťa

Deti si myslia, že telefóny sú ich osobným vlastníctvom a nechcú, aby ich rodičia kontrolovali. Lenže obavy rodičov sú opodstatnené. Je potrebné vysvetliť dieťaťu, že niekedy sa pozriete do telefónu vášho dieťaťa preto, aby ste vedeli, že ho používa zodpovedne a s rešpektom.

Autor: Valéria Osztatná Loomis, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *