Povolanie – matka

Matka s dcérenkou na chrbte

„Aké máte povolanie?“ Odpoveď: „Teraz práve žiadne, som na materskej.“ Bohužiaľ, ešte stále to neznie príliš atraktívne, keď je žena „iba“ na materskej, či rodičovskej dovolenke. A pokiaľ ste hádam ešte na predĺženej rodičovskej dovolenke kvôli zdravotnému stavu vášho dieťaťa, tak to už začína byť často zvláštne aj pre vaše najbližšie okolie.

Je to však snáď nejaká dovolenka? – Ležíte celý deň v ležadle a opaľujete sa… Príde čašník a prinesie vám kokteil s roztomilým dáždnikom vnútri. Zložíte si slnečné okuliare, aby ste si mohli odchlipnúť z pohára, v ktorom plávajú nakrájané čerstvé jahody. Vonku šumí more a z diaľky počujete hlasy: „Mamííí, kde mám dinosaura.“. – Že čo to je? Asi ste sa práve zobudili. Snivá dovolenka sa skončila. Je možno trochu nadnesené porovnávať materskú dovolenku s pobytom pri mori.

Nájdu sa však viacerí, ktorí si myslia, že to od tejto predstavy nemá ďaleko. Veď ste doma a nemáte žiadneho šéfa za chrbtom, svoj čas si organizujete podľa seba a nikto po vás nežiada výsledky vašej práce. Matky však vedia, že je to presne naopak. Šéfa máte za chrbtom nielen celý deň, ale dokonca aj celú noc. Čas na seba si nájdete v čase, keď sa vám po boji úspešne podarí vaše dieťa uspať a venujete ho tomu, aby ste sa mohli v pokoji najesť, väčšinou ešte chlieb, ktorý zostal z  raňajok. A výsledky vašej práce zaklincuje váš manžel hneď po príchode domov slovami: „Tak ako ste si dnes s malým oddýchli?“. A pokiaľ ste chorá, skúste dieťatku povedať, že bude pár dní práceneschopná a musíte si ľahnúť do postele a vyliečiť sa. Zrejme sa na vás dieťa usmeje a možno vás hneď poprosí o obed, keďže je hladné. Takže nejaké prílišné liečenie väčšinou ani nepripadá v úvahu. Pracujete totiž 24 hodín denne, 7 dní v týždni a 365 dní v roku, raz za štyri roky dokonca 366 dní.

Keď chápeme povolanie ako zárobkovú činnosť, vykonávanú pravidelne pre potreby živobytia, tak to skutočne povolanie matky nespĺňa. Možno práve naopak. Malý šéf vám skutočne živobytie nezabezpečí, takže o zárobkovej činnosti nemôže byť ani reč. Pravidelný príjem, ktorý matka dostáva je skôr „doplnok“ k manželovej výplate. No aj napriek tomu sa takmer každá žena matkou stať chce. Byť matkou totiž neznamená len únavu, kruhy pod očami, neustále upratovanie vecí, ktoré sa za minútu objavia na tom istom mieste, alebo rátanie každého eura. Možno to skôr chápať ako túžbu vložiť všetky svoje city a nehu do toho najkrajšieho stvorenia pod slnkom. Síce plníte úlohu vychovávateľky, zdravotnej sestry, taxikárky, kuchárky, servírky, upratovačky, učiteľky, psychologičky, účtovníčky, či mediátorky, no je viac ako isté, že vás obdobie materstva na plný úväzok ľudsky posúva o sto percent dopredu.

Žena na materskej dovolenke má možnosť byť priamym divákom vývoja svojho dieťatka. Má jedinečnú príležitosť nadviazať s ním vzťah, ktorý je neopakovateľný. Rozumie svojmu dieťatku a jeho túžbam aj bez potreby slov. A žena – matka sa naučí veľa aj o sebe. Často posúva hranice svojich možností a sama zostáva prekvapená, čo všetko je možné zvládať počas jedného dňa, týždňa, mesiaca… Presne pre tieto dôvody sa práca matky na plný úväzok opakuje v rámci každej generácie. Určite nie je potrebné  prácu matky glorifikovať a považovať za niečo neobyčajne výnimočné a nedocenené. Stačí, ak povolanie: matka nebude chápané ako obdobie oddychu od pracovných povinností. Dokonca je to poslanie na celý život.

Autor: Ing. Lenka Sládková Fúsková, fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]
Užitočné značky:, ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *