Pracujúci rodičia: ako stráviť s deťmi čo najviac času?

Mamička v práci s batoľaťom

Je náročné byť pracujúcim rodičom, ráno sa ponáhľate do práce a po práci zas letíte domov, kde Vás už nedočkavo očakávajú deti. Okrem rodiny však väčšinu mamičiek čaká aj množstvo povinností v domácnosti. V takom prípade je veľmi dôležité využívať čas efektívne, aby ste nikoho nezanedbávali. Nechajte sa inšpirovať našimi radami a uvidíte, že sa Vám podarí „ukradnúť” si navyše aspoň pár minút denne.

Zapájajte deti do vašich aktivít. Toto je dôležitý bod hlavne pre Vás, aby ste nenadobudli pocit, že rodine obetúvate úplne všetko. Tu je niekoľko nápadov, ako na to: Rada cvičíte? Tak cvičte spolu deťmi. Ak máte ešte malé bábätko, zožeňte si bežecký kočík, ak ste zvykli chodiť napríklad na zumbu, opýtajte sa, či by tam váš drobec prekážal. Baví vás hra na niektorý hudobný nástroj? Žiaden problém! Založte si rodinnú kapelu. Viete, ako sa bude váš nový člen kapely tešiť, keď z neho spravíte speváka alebo ho sa zapojí do hry s vami? Boli ste s manželom veľkí turisti a predtým, ako ste si založili rodinu ste spolu pochodili prírodu krížom krážom? Kúpte si detský turistický nosič. Uvidíte, ako to bude Vášho drobca baviť a ako ho čerstvý vzduch unaví.

Občas stačí aj rýchla večera. Aj Vám sa stáva, že sa prvú hodinu po príchode domov takpovediac naháňate s prípravou večere? Je predsa samozrejmé, že chcete, aby mali Vaši najbližší zdravú a vyváženú stravu po celom dni. Lenže celá príprava nie je zábava ani pre Vás, ani pre Vaše dieťa. Preto aspoň zopár dní v týždni pripravujte jednoduchú ale zdravú večeru, napríklad chutný šalát. Vhodným riešením je aj to, ak navaríte dopredu na viac dní alebo dojete, čo ostalo z predchádzajúceho dňa.

Čo tak robiť viac vecí naraz? Sme predsa ženy. Tiež máte občas pocit, že trávite viac času umývaním podlahy a umývaním riadu, ako hraním sa so svojou ratolesťou? Čo tak skúsiť skombinovať niektoré aktivity? Napríklad kým Vám doperie práčka, môžete si s deťmi spraviť domáce úlohy alebo rýchlo nakrájať zeleninu na večeru. Kým sa tá zelenina zapeká, vy môžete vyvešať bielizeň, ktorá sa práve doprala. Popri žehlení zas môžete vyskúšať svojho školáka z malej násobilky a môže vám zarecitovať. Kým je drobec na krúžku, vy môžete spraviť nákup. Ak je už dieťa trošku väčšie, môžete ho poprosiť, aby Vám s jednoduchou prácou pomohlo, čím sa zároveň učí, ako funguje domácnosť.

Naučte sa povedať nie. „Spoločenské povinnosti“ sú, samozrejme, občas fajn, ale s kľudným svedomím môžete odmietnuť pozvanie na kávičku, ak viete, že vás doma očakávajú deti. Takisto Vám nemôže mať nikto za zlé, ak si už neberiete pravidelne prácu domov.

Zaveďte režim. Dieťa, ktoré má režim, vie, čo ho čaká, a tým pádom je aj kľudnejšie. Navyše vie, kedy prichádza čas na spánok, takže ho ľahšie dostanete do postele. Nenechávajte dieťa ponocovať. Nie je to vhodné ani zdravé. Večer tak môžete venovať partnerovi alebo sama sebe.

Užívajte si s deťmi každú chvílku. Nie každá sekunda, ktorú strávite so svojim dieťaťom musí byť výnimočná. To sa ani nedá. Každý deň sa však snažte prežívať so svojím dieťaťom čo najviac chvíľ, ktoré utužia Váš vzťah. Ide o drobnosti, akými sú napríklad pusa len tak, či objatie, ktorými dieťaťu dáte najavo, že ho ľúbite. Pokiaľ viete, ktorú aktivitu Váš drobec zbožňuje, doprajte mu ju čo najčastejšie. Takými aktivitami môžu byť napríklad hranie sa na „kuk“ s najmenšími deťmi alebo čítanie pred spaním. Snažte sa svoje dieťa počúvať, pokiaľ viete, že ho niečo trápi, prácu odložte a vypočujte si ho.

Ešte jedna malá rada na záver, nesnažte sa byť dokonalé, ľahko sa potom môže stať, že jediné, čo z toho budete mať, bude stres. Niektoré domáce práce počkajú aj do víkendu, no vaše dieťa do víkendu nevydrží.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]
Užitočné značky:, ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *