Vyrazte s deťmi do prírody

Stále si lámete hlavu aký program pre deti vymyslieť, aby sa zabavili a zároveň sa aj niečo nové naučili? Návšteva ihrísk je síce tiež pre deti dôležitá, rozvíjajú tak svoje pohybové schopnosti, no čo tak vyraziť niekam, kde síce nebudú preliezačky, ale zato deti objavia niečo nové a o svojich zážitkoch budú rozprávať kade-tade. A nemusíte chodiť ani ďaleko. Často najlepšie zážitky na vás čakajú takmer za rohom. A príroda je ideálnym miestom, kde sa zrelaxujete aj vy.

Rodinná športová vychádzka v prírode

Ponúkame zopár nápadov ako stráviť voľný čas s deťmi v prírode:

Hurá na bicykel

Pokiaľ je už teplejšie, ideálnym prostriedkom na výlet je práve bicykel. Či ešte dieťatko používa balančné kolieska, alebo už jazdí samé krížom krážom, takto sa môžete pustiť na výlet oveľa ďalej ako zvyknete chodiť pešo. A v mnohých mestách sú priamo vybudované cyklotrasy, kde sa nemusíte báť, že sa deťom niečo stane. Alebo využiť nejakú blízku poľnú cestičku tiež nie je na zahodenie.  Skúste si stanoviť cieľ, kam až chcete dôjsť a pokiaľ ho dosiahnete, môžete tam s deťmi zapichnúť malú vlajočku. Je isté, že deti budú mať radosť, že dosiahli určenú métu. Alebo sa vyberte len tak a sami uvidíte, kam až dokážete zájsť. Samozrejme, že pokiaľ sú deti ešte malé, veľké vzdialenosti prekonávať asi nebudete. Aj bicyklovaním kúsok za mesto sa dieťa môže príjemne unaviť. Za nové zážitky to určite stojí.

Spravte si piknik

Nikde nechutí tak dobre ako vonku na lúke za pekného počasia. Všade navôkol zelená tráva, lúčne kvety a okolo poletujú motýle. A ten priestor, ktorý taká lúka ponúka na vybehanie detí je na nezaplatenie. A aby sa deti nenudili, nezabudnite si pribaliť loptu, či tenisové rakety. A zatiaľ čo sa deti budú naháňať, či skúšať ktoré z nich je šikovnejšie vo futbale, vy môžete nachystať deku a rozložiť doma pripravené dobroty. Po náročných športových výkonoch sa predsa treba posilniť.

Huby už rastú

Ak chcete spojiť príjemné s užitočným, hubárska sezóna je na to ako stvorená. Po hubovej polievke z vlastnoručne nazbieraných dubákov sa len tak zapráši. A pri hľadaní môžete deťom poukazovať rôzne druhy stromov, či vyhlásiť súťaž nielen o počet húb, ale napríklad aj šišiek, či popadaných žaluďov. A možno až tam deti zistia, že žalude nerastú na strome s názvom žaludovník, ale…:)

Farma

Dnešná doba čoraz viac smeruje k návratu k prírode. S tým je spojené aj chov zvieratiek na vlastných farmách. Skúste sa popýtať, či aj v blízkosti vášho mesta je nejaká farma, hoci len s pár zvieratkami, kde je možné prísť sa pozrieť. Detičky môžu spoznať, že krava naozaj nie je fialová a vajíčka nerastú v regáloch v obchodoch. Deti tiež môžu vidieť ako napríklad farmári kŕmia malé teliatka. Takéto farmy existujú napr. v Lubine neďaleko Starej Turej, na Liptove pri Liptovskej Sielnici, v Podzámčoku pri Zvolene,  pri Banskej Štiavnici, či v dedinke Opátka pri Košiciach, kde sa zameriavajú najmä na včelársku tradíciu. Na farmách môžete vstúpiť priamo medzi zvieratká a vidieť ich ako sa správajú vo svojom prirodzenom prostredí. Alebo chcete ísť na Nový Zéland? Nájdete ho aj na Slovensku, v obci Modrová. Pravý Nový Zéland to síce nie je, ale také klokany alebo emu tu určite uvidíte.

Najkrajší pohľad je z konského sedla

Pozrieť sa koníkovi do očí je úžasné. Tie veľké mihalnice vás určite dostanú. Aj keď možno v prvej chvíli môže dieťatko vystrašiť mohutnosť koňa, určite stojí za to vyskúšať aj výlet ku koníkom. A na viacerých rančoch sa nájdu aj poníky, na ktorých môže dieťatko samé vyskúšať, či je pohľad z konského sedla skutočne najkrajší. A pre deti so zdravotnými problémami predstavuje jazda na koníkovi – hipoterapia, aj liečebný účinok. A nezabudnite deťom pripomenúť, že  nielen jazda na koňovi, ale aj starostlivosť o ne je dôležitá.

Autor: Ing. Lenka Sládková Fúsková, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *