Ako skĺbiť rodičovstvo a kariéru

Kariéra popri rodičovstve alebo rodičovstvo popri kariére? Skĺbiť prácu a starostlivosť o dieťa je náročné, ale určite nie nemožné. Dokázali to stovky rodičov a ak budete chcieť, zvládnete to aj vy. Máme pre vás niekoľko osvedčených tipov.

Dôkladná príprava pred príchodom dieťaťa

Máte najmenej deväť mesiacov na to, aby ste si na svojom pracovnom stole urobili poriadok. Projekty, ktoré je možné dokončiť, dokončite, ostatné na čas prerušte. Urobte si strategický plán plnenia povinností. Všetko, čo sa dá, urobte skôr než sa dieťa narodí.

Šesť mesiacov len pre dieťa

Dieťatko je po pôrode veľmi citlivé na prítomnosť matky alebo jednej opatrujúcej osoby. Ak je to možné, venujte sa šesť mesiacov len jemu. Príležitostné školenia, pracovné stretnutia alebo administratívna činnosť počas spánku dieťatka samozrejme nikomu neublíži. Na toto obdobie si však naplánujte len minimum povinností. Všetko bude závisieť od návykov a stereotypov vášho dieťatka.

Zosúlaďte sa s partnerom

Ak sa prispôsobujú dvaja, ide to lepšie. Pracovné a kariérne ústupky môže urobiť aj váš partner a starostlivosť o dieťa môžete zabezpečovať na striedačku. Pomôže aj malá úprava pracovného času.

Požiadajte o pomoc rodinu

Rovnakú službu ako partner vám môže urobiť aj mama, sestra či svokra. V niektorých prípadoch postačí pár hodín denne, počas ktorých si vy dokončíte nevyhnutné povinnosti alebo absolvujete stretnutia.

Požiadajte o pomoc kolegov

Ústretový kolektív na pracovisku vám môže výrazne pomôcť. Niektoré pracovné stretnutia môžu za vás prebrať iní a vy sa zatiaľ môžete sústrediť na prácu, ktorú je možné vykonávať z domu.

Využite možnosť dojčiť na pracovisku

Zamestnávateľ je podľa zákona povinný poskytnúť žene prestávku na dojčenie. Využite túto možnosť a v prípade, že sa už musíte zdržiavať na pracovisku, nezanedbávajte dojčenie.

Hľadajte nové uplatnenie

Je celkom možné, že vaše povolanie nebudete môcť počas materskej a rodičovskej dovolenky plnohodnotne vykonávať. Váš zamestnávateľ alebo obchodný partner si za vás na ten čas nájde náhradu. Vy však napriek tomu nemusíte sedieť so založenými rukami a zvesenou hlavou. Hľadajte možnosti, ako sa môžete uplatniť aj popri starostlivosti o dieťa. Môžete sa samostatne venovať menším projektom alebo možno nájdete úplne nové perspektívy svojho kariérneho rozvoja.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *