Jasličky: kedy áno a kedy nie

Rozhodnutie dať dieťatko do jasličiek je prvým zásadným rozhodnutím v živote rodiča. Neraz sa spája s neistotou, výčitkami a smútkom z odlúčenia. Všetky tieto pocity sú pri separácii opodstatnené a za predpokladu, že je dieťatko na vstup do kolektívu pripravené, časom sa vytratia.

Rovnako ako dieťa aj rodič sa musí na novú situáciu adaptovať. Ako ale zistiť, kedy je ten správny čas?

Magická hranica troch rokov nemusí byť pravidlom

Mnohí rodičia, ale aj odborníci argumentujú proti jasličkám tým, že dieťatko by malo byť do troch rokov s matkou, pretože toto obdobie je rozhodujúce pre jeho zdravý vývin. Takýto jednostranný pohľad však neberie do úvahy individualitu každého dieťaťa. Pravdou je, že dieťatko musí byť na separáciu dostatočne zrelé. Zatiaľ čo jedno dieťa to bez problémov zvládne v dvoch rokoch, iné si s ťažkosťami zvyká na odlúčenie od matky v štyroch.

Predstava, že s vekom stúpa pripravenosť dieťatka na prechod do kolektívu tiež nemusí byť celkom pravdivá. Keď rodič takpovediac prešvihne ten správny čas a drží dieťa doma až do 4 – 5 rokov, môže a mu stať, že nástup do školského zariadenia bude ešte náročnejší. Väčšie deti prijímajú takéto zmeny neraz ťažšie. Je to pochopiteľné, 4 roky stereotypu v domácom prostredí s najbližšími vzťahovými osobami sa razom zmenia a na dieťatko sú kladené nové nároky. Takže ako rozpoznať pripravenosť dieťaťa na nástup do kolektívu?

Jasličky sú vhodné pre deti, ktoré…

…sa prejavujú samostatne. Nemajú vo všeobecnosti problém vydržať bez matky s inými známymi osobami. Bežný plač pri odchode rodiča netreba vnímať problematicky. Ak sa dieťatko pomerne rýchlo upokojí a zvyšok času trávi pokojnou hrou, možno takúto reakciu považovať za primeranú.

…inklinujú k rovesníkom. Deti začnú v istý okamih vyhľadávať prítomnosť iných detí, na ulici si ich všímajú, kývajú im alebo sa snažia s nimi komunikovať. Na detskom ihrisku si podávajú hračky alebo sa hrajú vedľa seba. Spoločná hra sa v tomto veku ešte u detí neobjavuje.

…nemajú závažné zdravotné problémy. Ak má dieťatko výrazné zdravotné obmedzenia, môže to jeho adaptáciu na zariadenie značne skomplikovať. Vhodnosť zaradenia do kolektívu v nižšom veku je v tomto prípade na individuálnom zvážení rodiča, pediatra a zariadenia.

…nie sú výrazne úzkostné. Ak dieťatko príliš lipne na mame a odmieta sa od nej vzdialiť, je na mieste prehodnotiť vhodnosť zaradenia do jasličiek.

…ne sú neprimerane hanblivé. Ak sa dieťatko doslova bojí cudzích ľudí, či dokonca detí, nekomunikuje s nimi a vystrašene sa utieka k mame, je vhodné, aby ešte dozrelo.

…zostávajú v jasličkách úzkostné aj po období adaptácie. Úzkosť z odlúčenia je v prvých dňoch prirodzená. Dieťatko je v novom, neznámom prostredí a hľadá mamu. Niektoré deti zvládnu prvé dni bez plaču a úzkosť sa objaví po týždni alebo dvoch. Všetky tieto reakcie sú prirodzené. Problém nastáva, ak ani po období adaptácie úzkosť nezmizne. V tom prípade je vhodné prehodnotiť pobyt dieťatka v zariadení.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 5]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *