Prvá prechádzka s novorodencom

Hrdé špacírovanie sa s kočíkom je bezpochyby túžbou každého čerstvého rodiča. Zbytočné odkladanie pobytu na čerstvom vzduchu neprospieva ani novorodencovi.

Zatiaľ čo v minulosti sa odporúčalo počkať s prvou prechádzkou približne 14 dní a otužovať bábätko postupne pri otvorenom okne, dnes sa väčšina odborníkov zhoduje, že pobyt vonku je možný prakticky ihneď. Samozrejme, za dodržania určitých podmienok.

Zimná prechádzka

Vybrať sa von so zimným dieťatkom si vyžaduje starostlivejšie zváženie okolností. Predovšetkým nevystavujte dýchacie cesty dieťatka vysokým mrazom. Ak nemusíte, pri teplote pod -5 °C s dieťatkom nevychádzajte z domu. V prípade, že predsa len potrebujete absolvovať presun v extrémnom chlade, chráňte ústočká a noštek dieťatka látkovou plienkou.

Prvá zimná prechádzka si vyžaduje dôkladnú prípravu. Samozrejmou výbavou kočíka je fusak a prípadne aj deka. Dieťatko vkladajte do fusaka teplo oblečené. Môžete zvoliť napríklad nasledujúci postup: body s dlhým rukávom, dupačky, svetrík, overal. Nezabudnite na teplú čiapočku, prípadne dve čiapky, prvá tenká bavlnená, druhá hrubšia pletená. Dieťatko počas pobytu vonku starostlivo kontrolujte dotykom na krku. Nemalo by byť studené ani spotené. V opačnom prípade sa radšej vráťte domov.

Letná prechádzka

Letné bábätká, respektíve detičky narodené v teplých mesiacoch, sa zvyčajne dostanú von o niečo skôr ako ich zimní rovesníci. Pobyt vonku v príjemnom letnom počasí skutočne nie je treba odkladať. Vyhýbajte sa však extrémnym horúčavám a priamemu slnku. Pokožka dieťatka je veľmi citlivá a potrebuje neustále tienenie. V prípade, že váš drobček prišiel na svet do pravého leta, nechajte si prechádzku na neskoršie poobedie, prípadne ju absolvujte ráno. Čas medzi 11-tou a 14-tou strávte s bábätkom, pokiaľ možno, doma. Vyhýbajte sa aj príliš veternému počasiu.

Novorodenec ešte nemá dostatočne vyvinutú termoreguláciu. Dávajte preto veľký pozor, aby ste ho v lete neprehriali. Letné detičky obliekame približne rovnako ako dospelých. Vhodná je maximálne tenká, priedušná čiapka navyše. Dôkladne tiež dbajte na ochranu dieťatka pred nebezpečným hmyzom.

Rada na záver

Prvú prechádzku absolvujte výlučne na čerstvom vzduchu, ideálne na mieste s menšou frekvenciou ľudí a predovšetkým dopravy. Ideálnym miestom je park alebo príroda.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 3 Priemer: 4]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *