Výživa pre deti od narodenia, až po dospelosť

Chcete, aby vaše dieťa jedlo zdravé potraviny, ale neviete, ktoré živiny sú pre neho potrebné a v akých množstvách? Tu je rýchly prehľad.

Výživa pre deti je založená na rovnakých princípoch ako výživa pre dospelých. Každý potrebuje rovnaké druhy živín – ako sú vitamíny, minerály, sacharidy, bielkoviny a tuky. Deti však potrebujú rôzne množstvá špecifických živín v rôznych vekových skupinách.

Takže aký je najlepší vzorec na podporu rastu a rozvoja vášho dieťaťa? Pozrite sa na tieto základy výživy pre dievčatá a chlapcov v rôznych vekových kategóriách.

Zvážte potraviny s vysokým obsahom živín

Proteín

Vyberte morské plody, chudé mäso a hydinu, vajcia, fazuľu, hrášok, sójové výrobky a nesolené oriešky a semená.

Ovocie

Povzbudzujte svoje dieťa, aby konzumovalo rôzne čerstvé, konzervované, zmrazené alebo sušené ovocie – a nie ovocné šťavy. Ak vaše dieťa pije šťavu, uistite sa, že je to 100 percentná šťava bez pridania cukru a obmedzte jeho porcie. Dobré je konzervované ovocie, ktoré hovorí, že je bez pridania akýchkoľvek látok alebo vo svojej vlastnej šťave, čo znamená, že má nízky obsah pridaného cukru. Majte na pamäti, že jedna štvrtina šálky sušeného ovocia sa počíta ako ekvivalent jedného pohára. Pri nadmernom užití môže sušené ovocie prispieť k vyšším kalóriám.

Zelenina

Podávajte rôznu čerstvú, konzervovanú, mrazenú alebo sušenú zeleninu. Cieľom je poskytovať každý týždeň rôzne druhy zeleniny, vrátane tmavozelenej, červenej a oranžovej fazule a hrášku, škrobu a iné. Pri výbere konzervovanej alebo mrazenej zeleniny vyhľadajte nižšie možnosti sodíka.

Zrná

Vyberte celé zrná, ako celozrnný chlieb, ovsené vločky, popcorn, quinoa alebo hnedú ryžu. Obmedzte rafinované zrná, ako je biely chlieb, cestoviny a ryža.

Mliečne výrobky

Povzbudzujte svoje dieťa, aby jedlo a pilo mlieko, jogurt, syr alebo obohatené sójové nápoje.

Zamerajte sa na obmedzenie kalórií

Pridaný cukor

Limitujte pridané cukry. Prirodzene sa vyskytujúce cukry, ako sú napríklad ovocné a mliečne výrobky, neobsahujú cukry. Príklady pridaných cukrov zahŕňajú hnedý cukor, sladidlo, kukuričný sirup, med a ďalšie.

Nasýtené tuky

Obmedzte nasýtené tuky. Sú to tuky, ktoré pochádzajú hlavne zo živočíšnych zdrojov, ako je červené mäso, hydina a mliečne výrobky s plným obsahom tuku. Pozrite sa na spôsoby nahradenia nasýtených tukov rastlinnými a orechovými olejmi, ktoré poskytujú esenciálne mastné kyseliny a vitamín E. Zdravšie tuky sú tiež prirodzene prítomné v olivách, orechoch, avokádach a morských plodoch. Obmedzte nasýtené tuky tým, že sa vyhnete pokrmom, ktoré obsahujú čiastočne hydrogenovaný olej.

Autor: Valéria Osztatná Loomis, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *