Zdravé stravovanie – čo potrebujú deti pod 5 rokov?

Ako rodič sú výživové potreby vášho dieťaťa alebo batoľaťa prioritou a je ľahké sa cítiť ohromený množstvom rôznych informácií. Jedlo, ktoré dieťa konzumuje v prvých rokoch, môže v neskoršom veku ovplyvňovať jeho stravovacie návyky, takže je dôležité, aby ste od útleho veku vyvíjali dobré stravovacie návyky a zdravý vzťah k jedlu. Akonáhle vaše dieťa konzumuje pevné potraviny, pravdepodobne zistíte, že niektoré z jedál, ktoré ste pripravili, budú odmietnuté. Nebojte sa, je to úplne normálne, ale je rozumné pokúsiť sa čo najskôr dostať do dobrej rutiny.

Zabezpečte, aby boli vaše nutričné požiadavky na dieťa splnené tým, že sa budete usilovať o tri vyvážené jedlá denne.

Deti a mlieko

V prvých šiestich mesiacoch získavajú deti  nutričné ​​požiadavky z mliečnej stravy. Kravské mlieko sa neodporúča ako hlavný nápoj pre dojčatá do 12 mesiacov. Od šiestich mesiacov však deti vstupujú do štádia prechodného kŕmenia. Ide o pokrok z mliečnej stravy smerom k rozmanitej, vyváženej strave doplnkových potravín zo štyroch hlavných skupín potravín. Skupiny potravín, ktoré tvoria túto vyváženú stravu, sú bielkovinové potraviny, ako ryby, mäso a vajcia, škrobové potraviny dodávajúce uhľohydráty, ovocia a zelenina a mliečne výrobky.

Deti získavajú veľa výživy z mliečnych potravín, ako je mlieko, jogurt a syr. Tieto potraviny poskytujú telu ľahko absorbovaný vápnik, ako aj vitamíny A a B12, bielkoviny a ďalšie vitamíny a minerály.

Vyberte si plnotučné mlieko pre deti mladšie ako dva roky, pretože je dôležité pre rast a vstrebávanie základných vitamínov. Tie môžu chýbať v mlieku so zníženým obsahom tuku. Od dvoch rokov môžete prepnúť z plnotučného na polotučné mlieko za predpokladu, že vaše dieťa konzumuje širokú škálu potravín a získava normálnu hmotnosť. Verzie mliečnych potravín s nižším obsahom tuku obsahujú rovnako vápnik ako ich vyššia verzia. Vápnik je základnou živinou pre všetky deti, aby sa vyvinuli silné kosti a zuby. Spracované jogurty sú často balené s cukrom, farbivami a sladidlami, preto sa vyvarujte ochutených. Namiesto toho si vyberajte prírodný jogurt a pridajte do neho napríklad ovocné kompóty, dusené ovocie alebo čerstvé ovocie.

Pamätajte si, že deti mladšie ako jeden rok nemajú dostávať kondenzované mlieko, odparované mlieko, sušené mlieko alebo akékoľvek iné nápoje označované ako mlieko, ako napríklad ryžové, ovsené alebo mandľové nápoje.

Prečo je dôležitý proteín

Proteíny sú nevyhnutné pre množstvo dôležitých funkcií vrátane rastu, vývoja mozgu a zdravých kostí.

Živočíšne bielkoviny ako chudé mäso, ryby, vajcia, mlieko, jogurt a syr obsahujú všetkých 9 esenciálnych aminokyselín a sú považované za najdôležitejšie pre rast. Rastlinné proteíny, ako sú fazuľa a strukoviny, sú nekompletné proteíny a je potrebné ich kombinovať, aby sa dosiahlo celé spektrum aminokyselín. Cieľom je zahrnúť ryby dvakrát týždenne, pričom jedna je olejnatá odroda ako losos, pstruh alebo makrela. Čerstvé alebo mrazené výrobky sú v poriadku, ale pamätajte si, že údené a konzervované výrobky obsahujú mnoho soli.

Škrobové potraviny poskytujúce sacharidy

Deti potrebujú zdroj uhľohydrátov v každom jedle. Deti mladšie ako 13 mesiacov však môžu bojovať s trávením celozrnných odrôd a príliš veľa vlákien ich môže naplniť príliš rýchlo a kompromitovať ich chuť do jedla a to znižuje absorpciu dôležitých minerálov, ako je vápnik a železo.

Po 13 mesiacov môžu deti jesť celozrnné chleby, müsli a cestoviny. Celé orechy a semená sú dobrým zdrojom vlákniny, rovnako ako dôležité zdravé tuky, ale je potrebné sa im vyhnúť, kým vaše dieťa nie je staršie ako 5 rokov kvôli riziku udusenia.

Ovocie a zelenina

Zameranie sa na päť porcií ovocia a zeleniny je dobrým východiskovým bodom pre deti. Veľkosť porcie závisí od veku, veľkosti a telesnej aktivity – takže neexistujú žiadne pravidlá. Jednoduchým sprievodcom je, že časť ovocia alebo zeleniny je množstvo, ktoré zapadá do dlaní dieťaťa.

A čo tuky a cukor?

Zatiaľ čo deti potrebujú na rast a vývoj tuk, nie je odporúčané príliš veľa tuku. Maslo, nátierky a oleje prispievajú k chuti, textúre a potešeniu z jedla. Sú dôležité ako koncentrované zdroje energie pre malé deti, ktoré rýchlo rastú a sú fyzicky veľmi aktívne. Tuky sú tiež potrebné na podporu absorpcie niektorých vitamínov vrátane vitamínov A, D, E a K. Existujú niektoré tuky, ktoré sú nevyhnutné v strave vášho dieťaťa pre jeho zdravý imunitný systém a pre normálnu funkciu mozgu. Tieto omega-3 tuky sa nachádzajú v mastných rybách, orechoch, semenách a ich olejoch.

Nealkoholické nápoje, cukrovinky, sušienky, sladké pečivo a dezerty majú vysoký obsah pridaných cukrov a často slabo kvalitných tukov, ako aj soľ. Deti do piatich rokov by mali mať tieto druhy jedál iba raz za čas, napríklad pri zvláštnych príležitostiach. Nadmerná konzumácia potravín s vysokým obsahom pridaného cukru, tukov a soli je uznávaná ako jeden z hlavných faktorov, ktoré prispievajú k vysokej miere obezity.

Občerstvenie

Správne občerstvenie je dôležitá na to, aby uspokojila chuť vášho dieťaťa.  Keď deti žiadajú o jedlo, skontrolujte, či nie sú smädní, pretože niekedy nevedia rozoznať hlad od smädu.

Medzi najodporúčanejšie občerstvenia patrí:

  • Sušené ovocie
  • surová zelenina
  • Kusy syra s krekery
  • Celozrnný chlieb alebo ovsené koláče s oblátkovou šunkou, smotanovým syrom alebo orechovým maslom
  • Domáca polievka

Autor: Valéria Osztatná Loomis, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *