Ako sa starať o detské zúbky?

Ak ste už niekedy sedeli v zubárskom kresle s cieľom vŕtať či, nedajbože, trhať, iste si nechcete ani predstaviť, že by niečo podobné malo absolvovať aj vaše dieťa. Zdravie chrupu je priamo závislé od správnej zubnej hygieny.

Návyky mamičiek pri starostlivosti o detský chrup sa však v mnohom líšia. Aký postup je teda správny?

Kedy čistiť?

U detí, podobne ako u dospelých, sa odporúča minimálne čistenie dvakrát denne. V žiadnom prípade nenechajte ísť dieťatko spať s neumytými zúbkami. Mnohí rodičia zaraďujú aj tretie čistenie pred poobedňajším spánkom.

Ďalšia rodičovská dilema sa viaže k otázke kedy s čistením začať. Názory odborníkov sa v tomto bode rozchádzajú. Zatiaľ čo jedni tvrdia, že zubnou hygienou sa treba začať zaoberať s príchodom prvého zúbka, ďalší neotáľajú a odporúčajú čistiť už bezzubú ústnu dutinu dojčaťa.

Čím čistiť?

Základom zubnej hygieny je, prirodzene, zubná kefka. V období do jedného roka veku dieťaťa ju môže nahradiť navlhčená gáza alebo silikónová náprstná kefka. Štandardnú detskú kefku zaraďte najneskôr po prvých narodeninách. Pri jej kúpe sa riaďte vekovým odporúčaním výrobcu. Kefky sú svojou stavbou prispôsobené detskému chrupu.

Na pastu je čas zvyčajne až neskôr. Dieťatko ešte v tomto veku nedokáže vypľuť a nová chuť v ústach mu môže čistenie zúbkov dokonca znepríjemniť. Vo všeobecnosti platí tvrdenie, že na pastu je vhodný čas s príchodom prvých stoličiek. Prioritne sa však riaďte prianím dieťaťa. Ak pastu zanovito odmieta, pokojne ešte nejaký čas počkajte. Vzdor pri hygiene a neochota umývať si zúbky by pravdepodobne viedla k oveľa horším výsledkom čistenia ako to, že nepoužijete pastu. Ústnu vodu a zubnú niť si nechajte v talóne až do obdobia školského veku.

Ako čistiť?

Hneď ako je to možné, zapojte do čistenia chrupu aj dieťa. Samozrejme, nenechávajte ho v tom samo. Dôkladné vyčistenie chrupu zvládne až školák. S použitím príslušnej zubnej kefky vyčistite každú plochu každého zúbka. Zuby čistite stieravými pohybmi z vonkajšej i z vnútornej strany. Nezabudnite na dôkladné vyčistenie jazyka.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 0 Priemer: 0]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *