Ako správne vybrať detskú obuv?

Nesprávny typ alebo veľkosť obuvi môže deťom narobiť poriadnu šarapatu. Podceniť výber tej správnej detskej obuvi sa preto vôbec nevyplatí. Navyše, to, že dieťa nosí nevhodné topánky, si mnohokrát ani nemusíte všimnúť. Deti vydržia aj v malých topánkach chodiť oveľa dlhšie ako dospelí.

Ani úzke, ani široké

Veľkostne zle vybraná detská obuv nie je tá, ktorá je dieťaťu malá na dĺžku, ale tiež na šírku. Vhodné však nie sú ani príliš široké či dokonca špicaté topánky. V tých sa detská nožička kĺže dopredu a naráža tak na stenu. Špička by mala byť okrúhla a dostatočne priestorná pre prsty. Vyhnete sa tomu deformáciám, ako je vybočený palec či kladivkové prsty a podobne.

Priestor navyše

Detská obuv by mala mať pred prstami voľný priestor 10 – 15 mm. Dieťa rozhodne nechajte vyskúšať si obuv, no nedajte až tak veľmi na jeho tvrdenie, že dobre sedí. Ak si nie ste istý, vyberte z topánky stielku a dieťaťu na ňu položte nohu. Opticky sa tak presvedčíte, či je pred prstami spomínané miesto. Veľkosť obuvi vždy merajte v stoji. Dieťa nechajte poprechádzať sa v topánkach a sledujte, či sa mu nezošmykujú z päty. Vtedy sú mu jasne príliš veľké. Detská obuv by mala byť ľahká. Predsa len vaša ratolesť urobí v priebehu dňa mnoho krokov.

Šnúrky, suchý zips, opätok

Je pravda, že šnurovacia obuv drží nohu o čosi lepšie. Ak je však dieťa príliš malé na to, aby si dokázalo obuv zašnurovať, je vhodné vybrať obuv so suchým zipsom. Vždy radšej siahnite po členkovej obuvi, najmä v prípade menších detí. Nožička musí byť čo najviac, no pohodlne obopnutá. Vo všeobecnosti platí, že pri uzavretých topánkach je dobrá pevná podrážka. Obuv pre tých najmenších by mala byť aspoň trochu vyvýšená.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]
Užitočné značky:, , ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *