Ako byť dobrým otcovským vzorom?
Keď počujeme výrok, že otec má byť hlavou rodiny, niektorí z nás si okamžite vybavia možno otca, ktorý vládne pevnou rukou a drží rodinu za opraty. Minulosť nám ukázala rôzne podoby rolí, aké sa od dobrého otca očakávali. Nie všetky však môžeme označiť za správne.
Aký potrebuje byť dnešný otec ako hlava rodiny?
Tento pojem dnes nadobúda, alebo by mal nadobúdať iný význam. Otec nemusí byť nutne tým, ktorý rodine poskytuje najviac peňazí, nemusí byť tým, ktorý je vždy akosi opodiaľ a len rozhoduje. Dnešný otec by mal byť čosi viac. Status „Hlavy rodiny“ predpokladá, že rodina sa môže kedykoľvek o svojho otca oprieť a v jeho náručí nájde aj prejavovanú lásku a pochopenie.
Dnešok je totiž charakteristický tým, že očakávania od otcov a matiek sa prekrývajú. Žena si uvedomuje, že už nemôže tráviť toľký čas doma, ako to bývalo v minulosti, ale že sa od nej očakáva taktiež finančný prínos. Rovnako otcovia vedia, že ak žena nemôže tráviť toľko času doma, kúsok z tejto úlohy pripadá aj im. Viac sa s deťmi rozprávajú, prejavujú im svoje city, hrajú sa s nimi… Je dôležité si uvedomiť, že v manželstve, kde obaja rodičia pracujú a kariérne postupujú, sa aj muži musia podieľať na výchove detí a starostlivosti o domácnosť. Ak muž a žena svoje úlohy prijmú, prežívanie rodiny je harmonické, založené na súlade a pochopení jeden druhého. Ak dieťa vyrastá v takejto rodine, odrazí sa to aj na jeho ďalšom živote.
Ako zistiť, či ste pre svoje dieťa dobrým otcovským vzorom?
Tento status nie je len o vykonávaní úlohy, ktorá sa od neho očakáva, ale je aj o schopnosti byť dostatočne dobrým vzorom pre svoje dieťa. Iste každý z nás pozná rodiny, kde práve na dieťati sa odráža to, že otec viac-menej zlyháva vo svojej roli. Ako zistíme, že sa otec uberá správnym smerom pri výchove svojho dieťaťa? Je viacero ukazovateľov, ktoré nám to spoľahlivo ukážu. Stačí ich len správne dešifrovať.
Otcovia, položte si tieto otázky: Ako často ste prichytili svoje dieťa, že vám klame? Ak často, dieťa nemá vo vás dôveru, ale bojí sa vás. V tom prípade sa skúste s dieťaťom častejšie rozprávať a ak niečo neurobí podľa vašich predstáv, nereagujte hneď negatívne, ale pýtajte sa ho, prečo urobil to, či ono, počúvajte pozorne jeho odpovede.
Ak má dieťa problém, ide za vami alebo tento problém ponecháva tak? Zdôveruje sa vám so svojim problémom? Ak áno, gratulujeme, ste šťastným rodičom. Ak nie, čosi nie je v poriadku. Opäť rada: Viac sa so svojim dieťaťom rozprávajte, venujte mu čas aj keď nemáte čas. Odvďačí sa vám svojou dôverou vo vás.
Ďalším faktom je, že dieťa zvykne preberať zvyky svojich rodičov. To ste už iste zaznamenali. Všimnite si teda, či tieto zvyky sú pozitívne alebo negatívne. Ak prevažujú negatívne, je to varovným signálom, že by ste mali zmeniť niečo vy ako otec. Dieťa je totiž vašim zrkadlom. Ak vy v jeho blízkosti nadávate a vyjadrujete sa hrubo, dieťa to pri najbližšej zopakuje. Vážte slová a ukážte dieťaťu tú lepšiu stránku svojho „ja“.
Jedným z podstatných aspektov pri výchove je rešpekt. Ak vášmu dieťaťu chýba rešpekt, nebude vás nikdy vnímať ako vzor. Netreba to chápať tak, že si máte dokazovať nejakú nadradenosť. Stačí, že v správnej chvíli poviete „nie“ niečomu, čo vaše dieťa žiada a o čom viete, že je iba rozmarom.
Toto je len niekoľko príkladov, ako urobiť sám sebe spätnú väzbu. Nezabúdajte na to, že aj vy ste kedysi boli malým dieťaťom. Zamyslite sa občas nad tým, čo ste v niektorých chvíľach prežívali vy a čo ste vtedy potrebovali. Všímajte si svoje dieťa, všímajte si aj seba. Nemusíte byť dokonalým rodičom. Každý z nás má predsa chyby. Skúste však všetko robiť s láskou a trpezlivosťou.
Zlaté pravidlo otca: Buď otcom, akého by si chcel mať ty, či už ti to bolo dopriate alebo nie.
Fotografia: © BigStockPhoto.com