Mýtus verzus pravda – prvá pomoc pri častých detských ochoreniach

Choré dieťa leží s teplomerom

Každý z nás to pozná – horúčka, hnačka či popálenie. Pri deťoch sa takýmto nepríjemným situáciám jednoducho nevyhnete. Otázkou ale je, ako správne reagovať v kritickom momente? Medzi pravdivými informáciami medzi ľuďmi totiž kolujú aj mnohé zásadné nepravdy, ktorými si veľmi neprilepšíte, ba dokonca môže byť nebezpečné. Aké sú to?

Horúčka

Najčastejšou reakciou na stúpajúcu telesnú teplotu je uložiť dieťa do postele a poriadne ho zababušiť, nech sa vypotí. Vedeli ste však, že tento postup môže byť veľmi nebezpečný?

Je tomu tak u malého dieťatka, ktoré ešte nemá zrelý mechanizmus termoregulácie a môže sa prehriať. Rovnako, ak je nameraná tepltota nad 38,5 °C je potrebné ju začať znižovať ochladzovaním vlhkými utierkami na čelo a končatiny, prípadne vlažným kúpeľom. Dieťa by malo mať na sebe len ľahké oblečenie, ľahkú prikrývku a ležať v príjemne chladnej izbe.

V tomto prípade, resp. keď je horúčka ešte vyššia alebo stúpa, už nemôže byť reč o nejakom vypotení. Samozrejme podávame aj paracetamol alebo ibuprofen na jej zníženie. Pri týchto liekoch na znižovanie horúčky je ale nevyhnutné podávaťdostatočné množstvo tekutín, inak sú neúčinné až toxické. Lieky s obsahom acylpyrínu sú nevhodné pre deti do 12 rokov.

Hnačka

Nech už je jej príčina akákoľvek, cieľom liečby je predísť dehydratácii. Najdôležitejšia je v tomto prípade diéta, dostatočný prísun tekutín a lieky. Častou chybou je podávanie nevhodných tekutín ako džúsy alebo sladené nápoje a tiež nevhodných jedál. Ktoré nápoje a potraviny teda hrajú v tejto situácii v náš prospech?

Spomedzi nápojov sú vhodné neperlivé minerálky, nesladený čierny čaj, ryžový či mrkvový odvar, taktiež rehydratačné roztoky z lekárne, Výnimkou spomedzi sladených nápojov je coca-cola. Tá obsahuje kyselinu fosforečnú ako konzervant, ktorá je silným zabijakom mikroflóry a teda aj choroboplodných zárodkov. Podávame však len niekoľko lyžičiek.

So stravou začína opatrne, keď je hnačka na ústupe, pri menších deťoch to môže byť roztlačený banán alebo mrkva, ryžová kaša, zeleninová polievka, zemiaková kaša,ale všetko bez pridaného tuku či mlieka. U starších potom podávame aj suchšie biele pečivo, vývar z bieleho mäsa, ovocie a zeleninu. Vhodný je taktiež probiotický jogurt. Ostatné mliečne výrobky a tuky pridávame do diéty až celkom nakoniec, keď je stolica v poriadku. Netreba zabudnúť na liečivá ako Smecta alebo probiotiká. Tie pomáhajú obnoviť správnu mikroflóru v črevách.

Popáleniny

Popáleniny sa rozdeľujú podľa závažnosti a veľkosti plochy zranenia. Najčastejšou chybou je pri závažnejších popáleninác nanášanie rôznych olejov, kyslého mlieka či iných zásypov na postihnuté miesto. Rovnako zlé je strhávanie prilepeného odevu, či pľuzgierov. Postihnuté miesto je najlepšie ochladzovať prúdom studenej vody. Ak je však plocha popáleniny rozsiahlejšia ako 5% celkovej plochy tela, popáleninu neochladzujeme, zabalíme dieťa do deky a voláme rýchlu zdravotnú pomoc, prípadne podáme lieky prosti bolesti. Samozrejme, pri drobných popáleninách 1. stupňa môžeme miesto zranenia natrieť prípravkom z lekárne.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *