Ako rozvíjať dieťa prostredníctvom hry

Žena sa hraje so svojimi deťmi v prírode

Možno ste už počuli, že hra je zamestnaním dieťaťa a tiež je možné, že ste sa pri tej vete pousmiali, ale verte tomu, že u detí to platí do slova a do písmena. Len si skúste predstaviť, že sa ocitnete v prostredí, kde je všetko nové a nepoznané a vy musíte zistiť, ako to funguje. Toto tvrdenie navyše podporujú aj výskumy, ktoré jasne ukázali, že prostredníctvom hry deti spoznávajú, ako funguje svet, pochopia príčinu a dôsledok, naučia sa sociálnym zručnostiam, ale aj svoje prvé slovíčka a ich použitie v jazyku. A čo je najdôležitejšie, deje sa to tým najprirodzenejším spôsobom.

Buďte príkladom

V prvom období sa deti učia najmä pozorovaním vás, rodičov, preto im choďte príkladom. Zo začiatku to pre vás môže byť ťažké, ale vo výchove je dobrý príklad to najdôležitejšie. Darmo budete dieťaťu hovoriť, že to či ono sa nepatrí, keď to bude vidieť u vás. Majte na pamäti, že rané detstvo ovplyvňuje celý  budúci život, schopnosť človeka interagovať s ľuďmi a nadväzovať priateľstvá.

Psychologické hľadisko

Základom je venovať sa deťom naplno, preto si na hru so svojimi ratolesťami vyhraďte čas, kedy sa budete venovať len im. Tým, že sa svojim deťom venujete, dávate im najavo, že sú pre vás dôležité, že Vám na nich záleží a že si ich vážite, ale hlavne, že sa na vás môžu spoľahnúť. Ani najdrahšia hračka nenahradí rodičovskú pozornosť. To však neznamená, že pri dieťati musíte sedieť 100% času. Dôležité je pozorovať ho a keď vidíte, že sa chce hrať samo, nechajte ho tak a nevyrušujte.

Ako sa hrať?

Pri malých deťoch je vhodné hrať sa tak, aby ste boli v jednej úrovni. Posaďte si dieťa chrbtom k sebe a ukážte mu, ako nová hračka funguje. Ak ho zaujme, skúsi to zopakovať. Snažte sa dieťa zaujať, no ak ho hra nebaví, nenúťte ho.

Samozrejme, nemôžete pri dieťati presedieť celý deň, pre dieťa je však hrou a potenciálnym zdrojom zábavy a učenia čokoľvek. Veľa sa s deťmi rozprávajte a vysvetľujete im, čo práve robíte. Deti zbožňujú, keď môžu robiť to, čo dospelí. Doprajte im túto radosť. V kuchyni bývajú perfektnou hračkou varešky a misky, s ktorými dieťa akože varí. Trošku väčšie deti vám môžu pomôcť vyvešať bielizeň, nevadí, že to nebude dokonalé. Dieťaťu môžete tiež kúpiť malú metličku a takto s vami môže upratovať. Takáto forma hry je určite vhodnejšia, ako dieťa odložené pred televízorom, kedy sa síce „nemotá“ pod nohami, ale ani nedostáva toľko pre neho dôležitých podnetov.

No a vonku je zábava hádam všetko. Nechajte deti vybehať sa a trpezlivo odpovedajte na zvedavé otázky. Nechodcom ukazujte psíkov, vtáčiky, dopravné prostriedky. Ani sa nenazdáte a prekvapia Vás, keď vás sami upozornia na niečo zaujímavé.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]
Užitočné značky:,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *