Čo potrebujete vedieť pri „odplienkovaní“?

Chlapec v plienkach sedí vedľa nočníka

Zbavovanie sa plienok, rituál, ktorým si musí prejsť každé batoľa… ale ako tento proces čo najviac uľahčiť vášmu drobcovi a aj sebe? My Vám teraz ponúkneme niekoľko zásad, vďaka ktorým „učenie na šerblík“ môže byť úplne jednoduché a príjemné.

  1. Správny čas. Kedy je ten správny čas? Túto otázku si kladie hádam každá mamina. Jedna začne s oboznamovaním svojho dieťatka s nočníkom hneď ako sa posadí. Ďalšia radšej chvíľu počká, najmä ak je dieťa neposedné a na nočníku nevydrží. Máloktoré dieťa je schopné pýtať sa na nočník skôr, ako v 18 mesiacoch, a to aj napriek tomu, že si tam rado posedí. S učením však neotáľajte pridlho, lebo dieťa sa môže stať tvrdohlavým, nebude ochotné učiť sa a Vás to nakoniec bude stáť omnoho viac energie. Všeobecne sa uznáva, že v období medzi 18 mesiacmi a tromi rokmi by dieťa už malo byť pripravené zvládnuť túto novú výzvu.
  2. Sledujte svoje dieťa. Ak si všimnete, že plienka ostáva suchá dlhšie ako dve hodiny, môže to znamenať, že mokrá plienka je pre neho nepohodlná. Ak už navyše rozumie základným inštrukciám, môžete ho poprosiť, aby skúsilo použiť nočník.
  3. Nech sa na nočník teší. Nechajte svojho drobca, aby si nočník vybral sám. Bude mať radosť, že všetko má pod kontrolou a navyše, nočník v tvare autíčka alebo so zvieratkami ho isto zaujme a vydrží si dlhšie posedieť.
  4. Všetko má svoj čas. Napriek tomu, že niektorí americkí experti tvrdia, že sú schopní naučiť dieťa na nočník behom dvoch dní, väčšina odborníkov je v týchto tvrdeniach zdržanlivejšia. Za dva dni dieťa naučíte, ako si na ten nočník sadnúť, avšak naučiť ho, kedy sa pýtať, je proces, ktorý zaberie viac času. Jediný spôsob, ako sa dieťa naučí pýtať na nočník je cez „pokus omyl“, čo môže trvať aj niekoľko mesiacov. Nikdy na dieťa netlačte a nekarhajte ho, ak mu to nevyjde. Takýto zbytočný stres by celý proces iba predĺžil. Neporovnávajte svoje dieťa s ostatnými a nenechajte sa ovplyvňovať okolím.
  5. Objatie a pochvala. Prečo by sa malo dieťa chcieť odúčať od niečoho, na čo je zvyknuté od narodenia? Dieťa potrebuje nejakú odmenu a tou môže byť čokoľvek. Najšťastnejšie však bude, ak sa mu budete intenzívne venovať a zakaždým ho pochválite. Chváľte vždy, keď sa snaží, nielen keď v nočníku niečo nájdete. Veľkú pochvalu si zaslúži, samozrejme, aj vtedy, keď Vám pomôže poupratovať po náhodnom „incidente“.
  6. Konzistentnosť. Ak už Vaše batoľa chodí do jasiel alebo často trávi čas s ostatnými rodinnými príslušníkmi, uistite sa, že tréning je uniformný a dodržiava sa podľa vami stanovených pravidiel. Deti majú rady rutinu a keď vedia, čo ich čaká. To znamená, že drobec by mal vedieť, kde nočník hľadať a dospelí mu rozumejú.

Ak sa budete snažiť dodržať tieto rady, Vaše dieťa sa bude cítiť sebavedomé a učenie mu pôjde omnoho rýchlejšie.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]
Užitočné značky:, ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *