Ako s deťmi vytvoriť originálne tričko

Matka s dieťatkom maľujú na tričko

Tráviť voľný čas s deťmi nemusí znamenať len behanie po vonku. Keď počasie nepraje, a zmoknúť sa vám práve nechce, využite tvorivého ducha vás aj vášho dieťaťa. Je lepšie sa však na váš kreatívny deň vopred pripraviť. Budete totiž potrebovať pár vecí, ktoré zrejme v skrini bežne nemávate.

Pripravte si:

 • Farby na textil
 • Nádoby na farbu
 • Jednofarebné tričko, najlepšie biele
 • Štetec
 • Kartón, alebo tvrdší papier
 • Štipce, alebo sponky
 • Papier na pečenie
 • Žehličku

Postup:

 1. Najprv si nachystajte tričko. Najlepšie je, ak máte tričko nové, resp. raz oprané. Pri staršom tričku môžu byť na povrchu malé nerovnosti, alebo je látka po viacerých praniach vyťahanejšia a farba by na tričku zle priliehala, alebo sa lámala. Vhodné je zvoliť biele tričko, aby farby dobre vynikli. Na tmavšom tričku je treba naniesť farbu viackrát. Ani pásikavé tričká nie sú najvhodnejšie, keďže by neboli rovnako prekryté bledšie a tmavšie pásiky.
 2. Dovnútra trička vložte kartón. Na tento krok určite nezabudnite, inak sa farba pretlačí aj na zadnú stranu trička. Potom tričko narovnajte, no nenaťahujte ho. Pripevnite narovnané tričko ku kartónu pomocou štipcov, alebo sponiek. Takto sa vám bude maľovať najlepšie. Tento krok pokojne zvládne aj dieťatko.
 3. Keď už je tričko nachystané, pripravte si nádoby na farby. Trochu farby odlejte do nádobiek a prípadne zrieďte malým množstvom vody, ak je to nutné. Dajte dieťatku štetec a nechajte ho nech sa začne realizovať. Na tričku môže vytvoriť čo ho len napadne. Tričko tak bude mať nepochybnú pečiatku originality. A nezabudnite sa k dieťatku pripojiť. Môžete napríklad skúsiť načrtnúť obrysy a dieťatko sa pokúsi ich vymaľovať. A že to bude mať nádych expresionizmu? Veď práve o to ide.
 4. Pokiaľ ste dielo dokončili, nechajte ho poriadne uschnúť, ideálne aj jeden či dva dni. Farba sa poriadne vpije do trička. Keď máte istotu, že farba poriadne uschla, zoberte si kúsok papiera na pečenie a položte ho na obrázok. Lepšie je, ak máte papier bielej farby, existuje riziko, že hnedý môže zanechať nežiaduce sfarbenie trička. Žehličku zohrejte na najvyšší stupeň a pomaly prechádzajte po papieri, minimálne dve, ideálne však aj päť minút. Farba sa musí poriadne zafixovať, aby sa praním nezačala odlupovať. Dielo je hotové a takto prežehlené tričko môžte dať do pračky a oprať na maximálne 60 stupňov.

Tipy:

 • Namiesto farieb na textil sa dajú použiť aj fixky na textil, či farba v spreji. Alebo môžete tieto varianty vzájomne skombinovať.
 • Pokiaľ chcete, aby bol obrázok „uhladenejší“, použite šablóny. Existujú rôznych tvarov a motívov a dieťatko si môže vybrať také, ktoré bude na tričku hrdo nosiť.
 • Obrázok sa dá na tričko preniesť aj pomocou kopírovacieho papiera. Ide však o špeciálny papier, ktorý nezanecháva šmuhy. Takýmto spôsobom sa dá prekopírovať na tričko akýkoľvek obrázok.

Autor: Ing. Lenka Sládková Fúsková, fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *