Aký krúžok vybrať pre dieťa?

Dievča so slúchadlami leží na pohovke

Vybrať vhodný záujmový krúžok pre dieťa vôbec nie je jednoduché. Treba zvážiť charakter dieťaťa,  jeho osobnosť a záujmy. Inklinuje viacej ku kultúre, či športovým činnostiam? Alebo je talent v oboch smeroch?

Ponúkame vám zopár tipov na správny výber záujmového krúžku pre vaše dieťa vzhľadom k jeho osobnosti a charakteru:

  1. Rozbehaný na všetky strany

Pokiaľ má dieťatko energie na rozdávanie, je vhodné vyberať mu aktivity, v ktorých sa môže vybehať, či využiť svoju prekypujúcu energiu. Športy ako futbal, tenis, basketbal, plávanie alebo tanec nebudú isto zlou  voľbou. Pokiaľ však chcete vaše dieťatko trochu upokojiť a naučiť ho troche disciplíny, môžete zvoliť karate, judo, či iný druh bojového umenia, kde zároveň využije svoju energiu a naučí sa s ňou adekvátne pracovať.

  1. Plachý

Je vaše dieťatko rezervované a chýba mu sebavedomie? Pokiaľ má navyše problém so sebavyjadrením, môže sa veľmi dobre uplatniť v oblasti umenia. Realizovať sa môže vo výtvarnom krúžku, či hrou na hudobný nástroj. Takto môže dať priechod svojej citlivej povahe. Nevyvíjajte však na dieťatko nátlak, trpezlivosť je pri takomto charaktere dieťaťa viac ako namieste.

  1. Rodený herec

Pokiaľ sa vaše dieťa už odmala prezentuje ako zabávač, určite ho nenadchnete výberom vedeckého krúžku. Takéto deti sú na javisku ako doma, a pokiaľ je vo vašom meste nejaký typ dramatického krúžku, či amatérskeho divadla, neváhajte dieťatko prihlásiť. Takto môže svoj talent „v žiare reflektorov“ len podporiť. Súčasne sa naučí, že nie vždy bude stáť v prvom rade a treba niekedy nechať hlavnú úlohu aj ostatným. V dospelosti túto skúsenosť veľmi ocení. A pokiaľ rád vedie a organizuje ľudí, možno sa neskôr uplatní nielen na javisku, ale aj v zákulisí.

  1. Knihomoľ

Má stále nos v knihách a neustále baží po nových poznatkoch? Ak sa vaše výlety uskutočňujú najmä do múzeí, hradov a zámkov, či najbližšieho planetária, akýkoľvek vedecký krúžok bude pre vaše dieťatko dobrým výberom. Či už sa bude zameriavať na históriu, chémiu, alebo prírodu, váš budúci Einstein sa tu dozvie veľa nových zaujímavých informácií.

  1. Večne zasnený

Reaguje vaše dieťatko na chytanie lopty príliš oneskorene a hlavu má „v oblakoch“? Zrejme viacej inklinuje k pokojnejšiemu tráveniu voľného času. Pokiaľ má navyše určité výtvarné vlohy, môže ho zaujať výtvarný krúžok, kde môže svoju fantáziu využiť naplno. Variantom by mohol byť aj fotografický krúžok, kde prostredníctvom objektívu môže vyjadriť svoje predstavy.

  1. Milovník prírody

Deti milujúce prírodu určite neuchvátite výberom záujmového krúžku, ktorý sa bude odohrávať v uzatvorenom vnútornom priestore. Keď sa dieťatko zaujíma najmä o zvieratá, rastliny alebo stromy, skúste sa poobzerať po nejakom type  prírodovedného krúžku s výletmi priamo do prírody a prostredia, kde môže dieťa naplno rozvíjať svoju túžbu po poznaní.

Cieľom vyberania krúžku pre dieťa by však nemalo byť očakávanie privysokých výsledkov. A už vôbec nie je vhodné aby ste od dieťaťa vyžadovali splnenie vlastných nesplnených cieľov. Bude tak nešťastné tak dieťatko, ako aj vy ako rodič. Trávenie času v záujmových krúžkoch by malo byť zábavou, podporou osobnostných čŕt dieťaťa a rozšírením jeho obzorov. A bonusom bude, že tu dieťatko nájde deti s rovnakými záujmami a rozšíri si okruh priateľov.

Autor: Ing. Lenka Sládková Fúsková, fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]
Užitočné značky:, , ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *