Čo s plochými nohami dieťaťa?

Deti sediace na strome

Počas rastu dieťaťa treba absolvovať rôzne kontroly a vyšetrenia na sledovanie jeho správneho vývoja. Jedným z nich je aj kontrola nožičiek a správneho vývoja klenby. Nohy majú všeobecne mnoho funkcií, no najdôležitejšou z nich je rovnomerné rozloženie telesnej hmotnosti. Chodidlo predsa nosí našu hmotnosť doslova na pár štvorcových centimetroch. Pri novorodencovi je plochosť nožičiek normálna, rastom by sa však mala postupne upravovať. Čo však, ak dieťatku plochá nožička zostáva naďalej?

Hoci sú ploché nohy považované za chorobu, či už vrodenú, alebo získanú, určite nie je potrebné upadať do zúfalstva, že dieťatko bude trpieť plochosťou nožičiek po celý život. Liečba u detí býva veľmi efektívna a takmer vždy vedie k úplnému vyliečeniu. Väčšinou plochosť nôh odhalí pediater, alebo ortopéd v období od 3 – 6 rokov veku dieťatka. Existujú však aj súkromné spoločnosti, ktoré môžu navštíviť školu, či škôlku vášho dieťatka a tento problém objaviť. Prostredníctvom prístroja, kde sa dieťatko postaví akoby preskenujú nožičku dieťaťa a vyškolená osoba vie zhodnotiť, či má naozaj dieťa s nožičkami nejaký problém a treba navštíviť lekára. Alebo skúste dieťatko postaviť na lesklé kachličky v kúpeľni a sami uvidíte, či je noha odtlačená celá, alebo je možné badať voľné miesto, ktoré naznačuje správnu klenbu nohy. Či pokreslite dieťatku spodnú časť nožičky farbou a odtlačte ju na papier. Dieťatko sa zabaví a vy zistíte, či bude návšteva pediatra, alebo špecialistu skutočne nutná.

Príznaky plochých nôh:

  • Dieťatko pri chôdzi otáča nohy buď nápadne von, alebo dovnútra
  • Sťažuje si na bolesť a kŕče v nohách pri chôdzi
  • Topánky dieťatka sú viac vyšliapané z jednej strany

Všeobecne platí, že hlavnou príčinou plochých nôh sú oslabené väzy a svaly, rovnako ako nezrelé kosti. Riešením problému je teda posilňovať svaly a väzy.

Metódy liečenia

  1. Cvičenie

Ide o najdôležitejší bod, aby sa svaly a šľachy chodidla spevnili a podporí sa správne tvarovanie nohy. Cvičiť možno chodením po špičkách, prenášanie váhy päta – špička, zdvíhanie predmetov zo zemi pomocou prstov na nohách, šúchanie uteráka, či kotúľanie loptičky medzi chodidlami, alebo skákaním na švihadle. Stačí 10 opakovaní každý deň. Určite sa nesnažte dieťatko „týrať“ chodením po špičkách celé poobedie. Radšej cvičiť viackrát za deň s menším počtom opakovaní. Skákanie na trampolíne je tiež dobrou voľbou, keďže výskok a zoskok sa realizuje cez špičku. Samozrejme skákať treba s bosými nohami. Navyše tento spôsob cvičenia dieťatko neunaví a neotrávi.

  1. Masáže

Zlepšuje krvný obeh v nohách a zároveň zvyšuje svalový tonus. A okrem toho je aj veľmi príjemná.

  1. Správna obuv

I keď existuje viacero názorov na to, ktorá obuv je tá správna v prípade plochých nôh, v zásade to možno zhrnúť tak, že kombináciou ortopedických vložiek a chodenia naboso nič nepokazíte. Pokiaľ dieťatko chodí po asfalte, či inom tvrdom povrchu, kde sú nárazy silnejšie, je treba využiť topánku, ktorá bude dávať nožičke dostatočnú oporu. Takisto je vhodné mať v topánke ortopedickú vložku, špeciálne vyrobenú pre vaše dieťatko. Využívanie univerzálnych ortopedických vložiek môže byť neefektívne a proces liečby môže predĺžiť. Keď však pôjdete do prírody, či k vode, nechajte dieťatko behať naboso. Kamienky, piesok, či prírodný povrch budú stimulovať nervové zakončenia v nožičkách, čo je pre ich vývoj len žiaduce. A pokiaľ chcete takýto povrch nasimulovať doma, stačí vysypať hrach na väčší pekáč a nechať dieťatko prechádzať sa v ňom. To bude radosti.

Prevencia

Vždy je lepšie plochým nôžkam predchádzať, ako potom tento problém dlhodobo riešiť.

  1. Zamerajte sa na to, aby sa dieťatko naučilo už od prvých krôčikov chodiť správne; teda nôžky by mali byť pri chôdzi od seba v dostatočnej vzdialenosti, pozor takisto dávajte na správne držanie tela.
  2. Kupujte len kvalitné a zároveň pohodlné topánky. Nosenie topánok s úzkou špičkou deformuje nielen nohu, ale môže spôsobovať aj jej nesprávny nášľap. Nôžka by mala mať v topánke dostatočný priestor, nemala by byť stlačená, ale ani v topánke „plávať“.
  3. Dovoľte dieťatku chodiť na mäkkom teréne a nerovnom povrchu naboso. Samozrejme s ohľadom na to, aby si dieťatko nespôsobilo zranenie. Svaly v nožičkách tak zosilnejú a spevnejú.

Boj s plochou nohou je behom na dlhú trať. Problém sa nevyrieši ani za týždeň, ani za mesiac. No dlhotrvajúca a pravidelná starostlivosť, ktorú plochej nôžke venujete, môže účinne skorigovať tento problém a v budúcnosti nemusí mať dieťatko s nožičkami žiadne problémy.

Autor: Ing. Lenka Sládková Fúsková, fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *