Výber vhodného opaľovacieho prostriedku pre dieťa

Dieťa na pláži pod slnečníkom

Je dokázané, že obyvatelia severských štátov alebo krajín, kde slnko vykukne len raz za „uhorský rok“ sú podráždenejší a viac upadajú do depresií ako v krajinách, kde si na množstvo slnečných lúčov nemôžu sťažovať. Aj v tomto prípade však platí známe „ale“. Tráviť čas vonku na slniečku so sebou neprináša len úsmevy a dobrú náladu, ale i riešenie otázky ochrany pred ultrafialovým žiarením, ktoré je čoraz silnejšie. A netýka sa to len horúcich letných dní, ale aj pobytu na horách v zimnom období.

Koža je najväčší orgán ľudského tela. Detská pokožka je navyše oproti pokožke dospelého človeka oveľa jemnejšia. Má síce rovnaký počet vrstiev, no je päťkrát slabšia, a teda aj menej odolnejšia. Brániť však kvôli tomu dieťaťu chodiť von na slniečko by bolo nezmysel. Vďaka nemu sa v tele tvorí vitamín D, ktorý zohráva kľúčovú úlohu pri posilňovaní imunitného systému. Určité slnečné žiarenie je teda pre dieťatko dôležité. Nie je však vhodné nechať deti behať po priamom slnku bez ochranných prostriedkov dlhší čas. Narobili by ste tak viac škody, ako úžitku.

Na čo sa pri výbere zamerať:

  1. Kupujte opaľovacie krémy so „širokým spektrom“, t. j. proti UVA aj UVB žiareniu. UVA žiarenie spôsobuje starnutie pokožky a prípadnú tvorbu pigmentových škvŕn, UVB žiarenie zase zapríčiňuje začervenanie a spálenie pokožky.
  2. Vyberajte pre deti opaľovacie krémy s ochranným faktorom SPF 30, alebo vyšším. SPF faktor označuje úroveň ochrany proti UVB žiareniu, teda ochranu pred spálením pokožky. Hodnota SPF predstavuje násobok času, ktorý dokáže opaľovací krém chrániť detskú pokožku pred spálením v porovnaní s tým, za akú dobu by sa spálila bez opaľovacieho krému. Tento čas je však veľmi individuálny a závisí od fototypu dieťaťa.
  3. Vyhnite sa vo výrobkoch zložkám: Benzophénone alebo oxybenzone (BP-3 ou BZ-3), PABA, Retinyl palmitate, obsahu hlínika, parabénom, parfémom a alkoholu, ktoré môžu spôsobovať alergické reakcie, vplývať na hormonálny systém alebo zvyšovať riziko rakoviny.
  4. Uprednostnite opaľovacie prostriedky vo forme krému pre spreju. Aplikácia v sprejovej forme môže byť pri veternom prostredí komplikovaná. Navyše zložky používané v opaľovacích prostriedkoch sú pri vdýchnutí zdraviu škodlivé. Pokiaľ však nemáte inú voľbu, radšej sprej naneste najprv na vlastné ruky a tak dieťatko ponatierajte.
  5. Vhodné je vyberať opaľovacie prostriedky s odolnosťou voči vode. Pozor! V skutočnosti to však len znamená, že použitím vodeodolného krému je dieťa chránené aj vo vode, približne po dobu 20 – 40 minút. Po okúpaní treba dieťatko opätovne ponatierať.

Chemický či fyzikálny filter

Podstata ochranných prostriedkov proti slnečnému žiareniu je založená buď na báze chemickej zábrany, alebo fyzikálnej bariéry (tzv. minerálnych filtrov). Každá z nich chráni pokožku iným spôsobom. Zatiaľ čo chemická bariéra UVA a UVB žiarenie absorbuje, opaľovacie prostriedky na báze fyzikálnej ochrany slnečné lúče odrážajú.

Látky obsiahnuté pri chemickej zábrane prenikajú cez pokožku a častejšie môžu spôsobovať alergické reakcie, či podráždenie pokožky. Prostriedky na báze minerálnych filtrov obsahujú oxid zinočnatý a oxid titaničitý, ktoré naopak cez pokožku do tela neprenikajú. Aby však nezanechávali biely povlak na pokožke, sú využívané v nano časticiach, ktoré v súčasnosti žiaľ nie sú dostatočne prebádané a nad ich používaním visí veľa otáznikov. Dá sa však zamerať aj výber opaľovacích krémov s využitím mikročastíc (nie nanočastíc) oxidu zinočnatého a oxidu titaničitého.

Nezabudnite:

  • Aplikácia opaľovacieho krému by mala byť obnovovaná približne každé 2 hodiny, v prípade pobytu vo vode aj častejšie.
  • Opaľovacie krémy používajte striedmo, preferujte s deťmi pobyt v tieni a predovšetkým ochranu vo forme vhodného oblečenia a pokrývky hlavy.
  • Vyhýbajte sa s deťmi slnečnému žiareniu v čase od 11 do 15 hodiny, kedy je slnko najagresívnejšie a najnebezpečnejšie.
  • Nepoužívajte opaľovacie prostriedky po dobe použiteľnosti, príp. ak je zrejmé, že krém zmenil svoju pôvodnú konzistenciu, či farbu.

Autor: Ing. Lenka Sládková Fúsková, fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *