Výučba detí prostredníctvom hier

Pokiaľ ide o celkový vývoj detí, voľnočasové aktivity sú rovnako dôležité ako tradičné vzdelávanie. Deti sa učia prostredníctvom hry, najmä keď sú veľmi mladé a tak rozvíjajú kognitívne a motorické zručnosti. Či je aktivita štruktúrovaná činnosť ako tímové športy alebo či ide o neštruktúrovanú voľnú hru na záhrade, uistite sa, že vaše dieťa má veľa príležitostí sa pravidelne venovať voľnočasovým aktivitám.

Šport

Športové aktivity zvyčajne zapĺňajú veľkú časť voľného času detí. Deti sa zvyčajne zapájajú do športového tímu pre mládež, ktorý ich zaujíma, napríklad futbal, basketbal alebo gymnastika. Tieto športové aktivity nielen učia zručnosti, ale tiež učia deti, ako pracovať ako tím smerom k spoločnému cieľu.

Umenie a remeslá

Umenie a remeslá sú obľúbenou voľnoprospešnou aktivitou zameranou na udržanie malých detí vo vnútri, najmä v daždivých dňoch. Mnohí rodičia pomáhajú deťom pracovať na konkrétnom umeleckom projekte alebo dávajú deťom nejaké príklady a tak takú tvorivosť, akú si želajú. Najlepším prístupom je viesť deti k určitému smeru, nechať ich sa však rozhodnúť, čo robiť v rámci týchto parametrov. Môžete napríklad dať dieťaťu tému (napríklad Veľká noc), a umožniť mu vytvoriť ľubovoľný druh umeleckého diela. Môže pracovať s papierom, lepidlom, nožnicami, keramikou, látkou… Výber je naozaj dlhý a vy, ak práve nie ste žiadny umelecký typ, sa môžete inšpirovať nejakým umením vyrobeným doma na internete.

Tanec a hudba

Keď je dieťa naklonené k divadelnému umeniu, jeho rodičia ho zvyčajne zapíšu do tanečnej triedy, ako je balet, jazz alebo hip-hop, alebo na hodiny hudby pre husle alebo klavír. Dieťa, ktoré začína tanečnú alebo hudobnú triedu v ranom veku a vyniká v tomto odbore, môže chcieť v ňom pokračovať, keď bude staršie. Môže sa pripojiť k súťažnému tanečnému tímu alebo školskej kapely. Nemali by ste však investovať do drahého nástroja alebo do drahej tanečnej triedy, ak si nie ste istí záujmom vášho dieťaťa. Pozorujte, ako reaguje vaše dieťa, keď sa hrá s hračkárskymi hudobnými nástrojmi a počúva hudbu. To vám pomôže pri rozhodovaní sa.

Neštruktúrované hranie

Neštruktúrovaná doba hrania je základom vývoja dieťaťa a prispieva k jeho kognitívnemu, fyzickému, sociálnemu a emočnému blahobytu. Uistite sa, že voľný čas vášho dieťaťa nespočíva úplne v štruktúrovaných aktivitách. Pošlite ho na dvor na pár hodín so súrodencom alebo priateľmi. Budete prekvapení tým, že deti prídu sami na nápadité hry. Dokonca aj keď sú uviaznuté vo vnútri, napríklad kvôli zlému počasiu, nájdu veľa príležitostí pre neštruktúrovanú hru, ktorú si sami vymyslia. Iniciujte niekoľko nápadov, ak vaše deti tvrdia, že sa nudia. Niekoľko jedálenských stoličiek a deky sa môže stať tajnou pevnosťou. Gaučové vankúše môžu byť ostrovy, ktoré ich chránia pred horúcou lávou na podlahe.

Autor: Valéria Osztatná Loomis, fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]
Užitočné značky:, , , , , ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *