Aký je dopad rodičovských hádok na dieťa?
Hovorí sa, že manželstvo je určitým spôsobom najťažšia rehoľa. Prečo? Dvaja mladí ľudia, ktorí vstupujú do manželstva si prinášajú zo sebou osvojené praktiky, tradície, návyky, zvyky, ktoré bývajú niekedy diametrálne odlišné. Každý si tvrdohlavo presadzuje to svoje, zaužívané a čo na to deti? To často krát nikoho nezaujíma. Veď v jeho rodine to celkom dobre fungovalo, tak prečo by sa mal prispôsobiť niečomu inému? Ak sa aj ten druhý nechce prispôsobiť, alebo aj on chce stavať manželstvo na tom, čo mali zaužívané doma, už je ,,oheň na streche.“
Treba však zdôrazniť, že najväčšími obeťami manželských hádok nie sú lej steny bytu či susedia. Sú tu deti a na tie by sme nemali nikdy zabúdať. Práve tie sa stávajú častými obeťami manželských hádok. Rodinu si predsa žiadne dieťa nevyberá. Na rozdiel od šťastných detí, ktoré sa narodili v usporiadanej rodine, kde vládne láska, porozumenie, tolerancia, harmonické vzťahy a vzájomná úcta, oni žijú vo svete nenávisti, kriku, hádok, dokonca aj bitiek. O tom, kde sú sociálni pracovníci, kuratela a iné na to určené orgány nebudeme radšej ani písať. Treba však zdôrazniť, že čím dlhšie dieťa trpí, o to viac sa to na ňom odzrkadlí v budúcnosti, prípadne v jeho rodine, ak ju bude mať. Nebude poznať iné spôsoby riešenia konfliktov, ako hádky a krik. Intenzita jeho hlasu a agresivita sa bude neustále stupňovať. Jednoducho, čoho je svedkom doma, čo vidí, vníma, to si osvojuje a tomu pripodobňuje aj svoje správanie.
Už v materskej škole sa môžu prejaviť prvé známky častých rodičovských sporov. Dieťa príliš hlasno rozpráva, tvrdohlavo si vydobíja svoje. Doma sa naopak cíti vinníkom kvôli ktorému celý konflikt vznikol, všetko si vzťahuje na seba. Ak je však svedkom rodičovskej hádky staršie dieťa, jeho myšlienky sa skôr premenia na strach z odchodu jedného z rodičov. Najväčšie následky majú hádky rodičov najmä na deti v pubertálnom veku, čo sa často prejavuje agresívnym správaním voči okoliu, kamarátom, učiteľom, záškoláctvom, zlým prospechom, zníženou známkou zo správania a dokonca aj možným útekom z domu. Útechu a oporu potom nachádzajú v alkohole, drogách a iných nástrahách súčasného sveta.
Často krát sa však môže stať, že dieťa bude mať následky nie len psychické, ale aj fyzické. Všetky tieto nezmyselné spory sa odzrkadlia na zdravotnom stave dieťaťa. Nechutenstvo do jedla, nespavosť, bolesti brucha, ale aj časté migrény sú možnými dôsledkami nevhodného domáceho prostredia. Výskumní pracovníci z jednej renomovanej univerzity, prišli na veľmi zaujímavé zistenia v súvislosti s touto problematikou. U detí, ktoré boli svedkami častých hádok, bol mozoček výrazne menší ako u detí, ktoré vyrastali v pokojnom rodinnom prostredí. Táto ,,malá“ odchýlka môže spôsobiť vážne problémy a to najmä čo sa týka kognitívneho vývinu. Mnohí rodičia mohli mať nadané, talentované deti, ak by dbali na ich výchovu a emocionálny vývoj.
Žiadne dieťa si nezaslúži trpieť a znášať následky za chyby svojich rodičov. Na túto skutočnosť by nemal zabudnúť žiadny rodič. Slová síce povzbudzujú, ale príklady priťahujú. Snažte sa teda byť pre deti tým správnym vzorom. Veď žiadne dieťa samo od seba neprišlo na svet. Prečo by práve ono malo trpieť za vaše nerozvážne činy? Správajte sa pred deťmi tak, aby ste sa za seba nemuseli hanbiť. Ak sa však stane, že vás ovládne hnev, prebehne ostrá výmena názorov a dieťa je svedkom celej tejto situácie je vhodné, aby dieťa videlo aj vaše následné zmierenie.
Fotografia: © BigStockPhoto.com