Ako zvládnuť súrodeneckú žiarlivosť?
Mať dieťa je v určitých chvíľach celkom náročné. Mať však dve a viac detí predostiera oveľa viacej situácií, ktoré treba riešiť. Nie je možné tvrdiť, že je to dvakrát či x-krát náročnejšie ako pri jednom dieťati. No je to iné. Súrodenci sa spolu zahrajú, učia sa od seba navzájom a vám odpadá úloha animátora ako pri jednom dieťatku. Čo ale skôr či neskôr prináša vychovávanie viacej detí je riešenie žiarlivosti medzi súrodencami.
Všeobecne platí, že žiarlivosť najviac trápi najstaršie dieťa, ktoré prestáva byť „kráľom domu“. Príchodom brata či sestry sa zrazu najstaršie dieťatko musí naučiť zdieľať všetko to, čo patrilo len jemu samotnému, a to predovšetkým rodičia, či starí rodičia. Časom nepochybne prídu na rad aj hračky, zubné kefky, posledný kúsok čokolády, obľúbená rozprávka, kto prvý stlačí gombík vo výťahu, kto prvý otvorí dvere a ešte asi milión iných vecí o ktoré sa bude treba poškriepiť. Preto je úplne bežné a prirodzené, že medzi súrodencami začne vznikať žiarlivosť. Veď si predstavte, že by vám manžel doviedol domov druhú ženu a povedal by, že s vami bude bývať a chce, aby ste sa mali rady a vychádzali spolu dobre. Presne takto sa cíti staršie dieťatko, ku ktorému zrazu pribudol súrodenec. Pozornosť sa začne sústreďovať na malé bábätko, ktoré len kričí, navyše vôbec nerozpráva a nedá sa s ním hrať. V tomto období však všetko ešte len pozvoľna začína. Pokiaľ je mladšie dieťatko ešte malé, väčšinu dňa prespí a zvyšok času sa môžete venovať staršiemu dieťatku. Časom si však začne vyžadovať väčšiu pozornosť a riešenie súrodeneckých hádok možno bude na dennom poriadku. Vašou úlohou je v tomto náročnom období pomôcť svojim deťom naučiť sa so vzájomnou žiarlivosťou vyrovnať zdravým spôsobom. Nepochybne budete mať neraz pocit, že by ste sa v takejto chvíli najradšej zavreli v izbe so štupľami v ušiach, len aby ste nepočuli neustále sa opakujúce: „To je moje“ či „Nie, ja som to mal prvý“. Aj tieto hádky však k súrodeneckému vzťahu patria a raz na ne budete spomínať. Rozdiel v súrodeneckej žiarlivosti určite poznať aj v prípade, či máte deti rovnakého, alebo opačného pohlavia. Pri dvoch dievčatkách či chlapcoch nastanú možno výraznejšie krízové situácie, ako keď ide o konflikty medzi sestrou a bratom, keďže tu okrem súrodeneckého súperenia môže do popredia vstupovať aj súperenie v rámci rodu. Aj keď rivalita medzi súrodencami nie je zlá, ak ju však budete mať pod kontrolou.
Tipy ako zvládnuť súrodeneckú žiarlivosť:
- Snažte venovať všetkým deťom rovnaké množstvo času – síce je táto úloha veľmi náročná a nedá sa vždy byť s každým dieťatkom rovnako dlhú dobu, no nájsť určitý kompromis a optimálnu hranicu pre všetky strany je naozaj pre deti dôležité.
- Vyzdvihujte jedinečnosť každého dieťaťa – každé dieťatko je výnimočné v iných oblastiach, jedno pekne kreslí, ďalšie spieva, tretie hrá futbal. Dajte mu najavo, ako ste na každého z nich rovnako hrdí. Podporíte tým jeho sebavedomie a možno časom sám začne podporovať aj súrodenca.
- Nikdy deti neporovnávajte – minimalizovanie pocitov súťaženia pomôže deťom zamerať sa na seba a nebudú vznikať konflikty so vzájomného predháňania sa.
- Diskutujte s dieťaťom o jeho pocitoch – často ani len netušíte, čo všetko dieťatko trápi a svoje emócie nevie spracovať inak, ako upriamením svojej zlosti na súrodenca. Preto deti počúvajte a pomôžte mu tieto pocity spracovať.
- Naučte ich riešiť si konflikty medzi sebou – hrajte v tejto hre úlohu mediátora, nie rozhodcu. Ak deti naučíte dialógu ako uzavrieť medzi sebou obojstranne výhodnú dohodu bez hádok a konfliktov, vyhnete sa neustále sa opakujúcich rovnakých hádok v budúcnosti. Navyše, ak sa to deti naučia už v rannom veku, v budúcnosti budú schopní lepšieho riešenia konfliktov.
- Zapájajte deti do spoločných aktivít – či už pôjde o pečenie koláčikov, zbieranie húb v lese alebo spoločný výlet na bicykloch, deti budú mať spoločné zážitky, ktoré ich vzťah stmelia.
Pokiaľ práve takéto žiarlenie medzi deťmi prežívate, môže sa vám zdať, že toto obdobie nikdy neskončí. Je to nepochybne náročné tak pre rodičov, ako aj pre deti. Musia sa naučiť spracovať veľa nových situácií, naučiť sa podeliť, odpustiť, ospravedlniť sa. Ale časom pochopia, že brať či sestra nie sú jeho nepriatelia, ale spojenci. Aj keď to možno chvíľu potrvá.
Autor: Ing. Lenka Sládková Fúsková, fotografia: © BigStockPhoto.com