Výtvarná tvorba s detičkami do troch rokov

Kreslenie s detičkami

V období od jedného, do troch rokov sa detičky osamostatňujú od matky a začínajú presadzovať svoje najrôznejšie potreby. Charakteristické prejavy „ja sám/sama“, alebo „nie, nie“ nie sú ničím výnimočným. Vyhľadávajú nové a zaujímavé podnety, skúšajú rôzne výtvarné materiály, rozvíjajú svoju jemnú motoriku, predstavivosť, tvorivé myslenie a fantáziu.

Detičky považujú tvorivé aktivity za formu hry a objavovanie okolitého sveta, kde je proces často oveľa dôležitejší ako samotný výsledok. Tento pocit je vhodné podporiť prejavom záujmu. Pri voľbe výtvarnej činnosti musíme brať do úvahy stupeň dosiahnutých schopností ale aj momentálnu náladu, ktorá sa môže meniť zo dňa na deň. Čo sa dieťatku nechce dnes, je možné že sa do toho s veľkou chuťou pustí zajtra. Pri práci s nimi je preto nutné mať veľké pochopenie a trpezlivosť.

Dospelý človek by mal okrem dozoru, aby mohol kedykoľvek v prípade potreby zasiahnuť, vytvoriť podmienky – zabezpečiť vhodné materiály a priestor k podporeniu tvorivosti. Pamätajte, že bezpečnosť je vždy na prvom mieste. Na výber hneď z niekoľkých techník – od maľovania, modelovania, až po vytváranie odtlačkov a koláží.

Počas maľovania nie je pre detičky hrajúce sa s farbou a výtvarnými pomôckami dôležitý výsledok, ale proces. Baví ich miešať farby, skúmať štetce, vytvárať rôzne štruktúry farieb. Dospelí by mali zhromaždiť rôzne materiály a nechať dieťa nech sa s nimi hrá. Do činnosti mu nijako nezasahujú, iba pozorujú ako dieťa objavuje nové materiály.

Pri modelovaní môžme použiť materiály typu keramická hlina, plastelína a ďalšie, umožňujúce naťahovanie do strán, mačkanie a tvarovanie požadovaným spôsobom. Práca s modelovacou hmotou poskytuje detičkám unikátnu zmyslovú skúsenosť.

Veľmi vďačnou činnosťou je tiež robenie odtlačkov na papier. Malé deti väčšinou stačí inštruovať slovami „tu to trochu pritlač“, alebo „pridaj trochu farby“.

Podobne je na tom aj vytváranie koláží, ktorému predchádza strihanie a trhanie materiálu. Deti sa obvykle s veľkým záujmom prehrabávajú rozmanitých materiáloch  a objavujú jeho nové možnosti. Prácou s drobným materiálom si zlepšujú jemnú motoriku.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]
Komentáre
  1. 10 rokov
  2. 8 rokov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *