Vedieme deti k samostatnosti

Dieťa drží rodiča za ruku

Získavaním vlastných skúseností sa u dieťaťa posilňuje sebavedomie a cíti sa viac silné.  Zrejme bude musieť niečo zopakovať, kým sa mu činnosť podarí dotiahnuť do úspešného konca, ale buduje si tým vlastnú sebadôveru. Ak majú rodičia sklony ho v určitých situáciách zachraňovať, pripravujú ho o moc nad svojim konaním. Dieťa tak prichádza o pocit uspokojenia a podlamuje to jeho sebavedomie.

Mnoho rodičov vidí nerado ak ich deti robia nerozumné rozhodnutia. Predpokladajú, že demonštrácia správnych postupov vytvorí u dieťaťa pocit naplnenej sebarealizácie. Sebavedomie ale musí vzniknúť v dôsledku vlastnej činnosti dieťaťa, nie na základe vonkajšej intervencie. Tá v konečnom dôsledku ničí vieru vo vlastné sily a sebavedomie podlamuje. Detské pocity sú slobodné iba vtedy, ak im v nich nebránia pocity dospelých.

Predpovede typu „zle to dopadne“, alebo „nebude to fungovať“ vedú k tomu, že dieťa sa začne báť chopiť sa príležitosti. Aby boli deti schopné prijímať správne rozhodnutia, musia trénovať. V prípade potreby by mal byť rodič na blízku a poskytnúť mu podporu, nie však vo väčšej miere, v akej ho chce do svojej činnosti zapojiť samotné dieťa. Mal by zasiahnuť iba vtedy, ak je ohrozená bezpečnosť dieťaťa. Pri metóde pokus – omyl sa tak dieťa nemôže stavať do role obete, nemôže nikoho obviňovať zo svojich neúspechov. A rovnako aj úspechy patria v iba jemu.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]
Užitočné značky:, ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *