Zatajovanie, klamstvo a iné prejavy strachu. Ako im predísť?

Vystrašené dieťa

Aby sme predišli klamaniu, zatajovaniu a ďalším prejavom strachu, musíme sa sústrediť na odstránenie príčin, ktoré ich iniciujú. Keď zbavíme dieťa strachu, bude sa cítiť pri úprimnom rozhovore dobre. Ani uvoľnená atmosféra ho ale nemusí celkom zbaviť strachu a vytvoriť pocit bezpečia. Je to preto, že je stále dieťaťom.

Buďte trpezliví, netlačte na neho a nesnažte sa mu dokázať že klame, skúste pochopiť príčiny jeho strachu. Osvojovaním tejto zásady získate trvalú a prirodzenú citlivosť k jeho prejavom, navodíte pocit bezpečia a vzájomnej dôvery.

Ich upevňovaniu napomôže ak zvolíte nehodnotiaci prístup – nehodnoťte ho záporne, ani kladne. Potreba zavďačiť sa a žiť podľa vašich predstáv v ňom môže vyvolať úzkosť. Hovorte s ním láskavo a úctivo, prípadné moralizovanie, obviňovanie a odsudzovanie povedú k nedôvere a strachu. Neporovnávajte ho s inými, každé dieťa je individualita a odlišuje sa od iných. Ak z vášho hodnotenia vyjde dobre, bude sa báť, že nabudúce to už tak nebude. Ak z neho vyjde zle, získa k hodnotiteľovi ale i porovnávaným odpor. Buďte mu vzorom, nezabúdajte, že dieťa napodobňuje vaše správanie. Buďte preto úctivý k ľuďom vo vašom okolí, inak sa dieťa začne obávať, že sa k nemu začnete správať rovnako.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 4]
Užitočné značky:,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *